Archiv aktualit
Během června připravilo oddělení rusistiky katedry slavistiky sérii jazykových workshopů pro žáky základních a středních škol.
Na konci kalendářního roku 2023 vyšla v prestižním německém vydavatelství Peter Lang Verlag již druhý titul z dílny ostravské slavistiky. Nová monografie The Language of Czech and Polish Civil Law Contracts: A Comparative Study Based on Corpus Research představuje výstup z výzkumu mladé ostravské polonistky, bohemistky a překladatelky Anny Szuster, absolventky doktorského studia FF OU v oboru Polský jazyk a stávající posluchačky doktorského studijního programu Jazykovědná a literárněvědná srovnávací slavistika.
O tak zvané „titulkáře„“ je díky velkým streamovacím službám velký zájem. V čem je tato práce specifická, jak se jí studenti mohou naučit a proč jsou strojové překladače na principu umělé inteligence tak trochu nafouknutou bublinou, prozrazuje překladatel a vyučující Miroslav Pošta.
Ostravská polonistika Filozofické fakulty OU byla jedním ze čtyř českých univerzitních polonistik, které se 17. října zúčastnily oslav v pražském Karolinu připomínající 100 let od inaugurační přednášky Mariana Szyjkowského.
V pátek 9. června 2023 se na katedře slavistiky uskutečnil Projektový den s ruštinou, který byl připraven pro žáky 9. třídy Základní školy s rozšířenou výukou jazyků a s Montessori výukou z Nového Jičína.
V roce 2023 slaví česká, resp. československá univerzitní polonistika 100 let.
Dne 21. prosince 2022 byly v Křišťálovém sále Ruského domu v Praze shrnuty výsledky třetího ročníku překladatelské soutěže Raduga-Duha pro začátečníky. Zúčastnili se jí studenti vysokých, středních i základních škol, kteří se věnují ruštině.
V pondělí 17. října 2022 byla v pražském Kaiserštejnském paláci předána ocenění Evropské komise inovativním vzdělávacím projektům. Mezi osmi oceněnými školami, které získaly Evropskou jazykovou cenu Label, určenou aktivitám z oblasti jazykového vzdělávání je letos také Ostravská univerzita.
Prestižní evropské ocenění si tentokrát převzala ostravská polonistika.
Projekt „Towards Modern Slavic Studies“, realizovaný v rámci strategických partnerství programu Erasmus+ (č. 2020-1-PL01-KA203-081976), zapojil týmy akademických pracovníků z Katovic (Polsko), Ostravy ČR) a Skopje (Severní Makedonie) do hledání nových metod výuky cizích slovanských jazyků, slovanských literatur, kultur a reálií.
Když mi přišel email o tom, že se můžu zúčastnit erasmovského pobytu, dlouho jsem neváhala a začala jsem vyplňovat přihlášku. Posledních pár měsíců jsem byla neustále v práci, a tak jsem si řekla, že si zasloužím trochu „volna“, a že se konečně budu více soustředit na studium
Mezinárodní projekt Slezské univerzity v Katovicích, Univerzity Cyrila a Metoděje ve Skopji a OU. Hlavním tématem projektu je vize slavistiky, která bude korespondovat s potřebami dnešního světa a zohlední rozmanitost regionu, a to s využitím nejnovějších trendů v didaktice.
„Jsem hrdá na své studenty, kteří se dokázali zmobilizovat k pomoci v rekordně krátkém čase,“ říká Viktoryia Vaida, která hned v prvních dnech konfliktu zorganizovala pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině.
V souvislosti s ozbrojenou agresí Ruské federace proti Ukrajině a zásadním porušením mezinárodních dohod a norem závazných v civilizovaném světě jako vyučující katedry slavistiky FF OU důrazně odsuzujeme útoky a použití násilí vůči nevinným obyvatelům suverénní země.
Jiří Šimon je původem z České Třebové. Studium polské filologie na Filozofické fakultě OU ho v roce 2006 přivedlo k práci v ostravském Informačním centru. Z průvodce se postupně propracoval do manažerské pozice, od roku 2019 je totiž ředitelem ostravských informačních center OSTRAVAINFO!!!
Katedra slavistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity se snaží udržovat kontakt se svými absolventy, zejména pak s těmi, kteří působí v oboru, tj. ruštinu aktivně používají nebo vyučují. K jedněm z našich úspěšných absolventů patří i Mgr. Petr Horák, který zajišťuje výuku ruského a českého jazyka na Gymnáziu Nový Jičín.
Srdečně zveme všechny studentky a studenty, kteří v září nastoupí na ostravskou polonistiku a rusistiku do prvních ročníků na několik akcí v rámci „Motivačního týdne na FF OU“.
Mezinárodní tým slavistů ze tří evropských zemí zahájil na sklonku roku 2020 práci na novém projektu (Erasmus+ Strategická partnerství ve vysokoškolském vzdělávání) „Towards Modern Slavic Studies“, přinášejícím novou perspektivu v realizaci moderních slavistických studijních programů v navazujícím magisterském studiu.
Naučit se jazyk online je jednodušší než kdykoli dříve. Do rodiny online výukových programů, na nichž se podílí katedra slavistiky Filozofické fakulty OU, přibyla nově také polština.
Po ani nie polroku od môjho návratu z pobytu v rámci programu Erasmus+ v Moskve, sa mi naskytla možnosť opäť navštíviť metropolu Ruska, zaspomínať si na zážitky z predchádzajúceho pobytu, stretnúť sa s kamarátkami, ktoré som spoznala v minulosti a to všetko, a ešte omnoho viac vďaka podpore mojej alma mater – Ostravskej univerzite.
12