Výstava připomíná 100 let od narození Wisławy Szymborské

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Retrospektivní výstava polské spisovatelky v rámci festivalu Polské dny

Říjen a listopad bývá každoročně spojen s festivalem Polské dny v Ostravě, do jehož programu se i letos zapojila také ostravská polonistika katedry slavistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Ve čtvrtek 2. listopadu v 15 hodin vás srdečně zveme do prostor Filozofické fakulty, kde se v galerii Na Půdě bude konat zahájení výstavy Wisława Szymborská 100 let přibližující její život i literární tvorbu, za níž v roce 1996 získala Nobelovu cenu za literaturu.

„Někteří mají rádi poezii, ale mají rádi i nudlovou polívku,“ psala v jedné ze svých básní nositelka Nobelovy ceny za literaturu Wisława Szymborska (1923–2012), která byla známá svým ironickým přístupem k okolnímu světu i své vlastní slávě. V roce 2023 by oslavila 100. narozeniny a její život v dobových fotografiích a textech Joanny Gromek Illg přibližuje nová putovní výstava připravená krakovskou Nadací Wisławy Szymborské. Básnířka, esejistka, literární kritička, překladatelka, ale také autorka satirických vystřihovánek a limericků, je představena tak, jak ji do této doby znali často jen její nejbližší.

Do češtiny Szymborské básně překládala její přítelkyně, polonistka Vlasta Dvořáčková, která v průběhu let připravila čtyři knižní výbory. Partnerem uvedení výstavy v rámci Polských dnů v Ostravě je Polský institut v Praze, který výstavu Filozofické fakultě zapůjčil a k vidění zde bude do konce ledna 2024.

Zahájení výstavy se ujme děkan Filozofické fakulty doc. Robert Antonín, vedoucí katedry slavistiky dr. Jiří Murycdr. Michal Przywara, který na katedře slavistiky vyučuje polskou literaturu a kulturu. Mezi hosty výstavy bude také generální konzulka Polské republiky v Ostravě, paní Izabela Wollejko-Chwastowicz.

Přijměte naše pozvání 2. listopadu v 15 hodin, galerie Na Půdě, děkanát Filozofické fakulty Ostravské univerzity, Reální 5, Ostrava.

Zveřejněno / aktualizováno: 07. 12. 2023