25. vědecké setkání studentů germanistiky

Je už nepsanou tradicí, že katedra germanistiky FF OU pořádá každý rok na podzim Studentskou vědeckou konferenci, v rámci které studenti prezentují výsledky své výzkumné činnosti. Nejinak tomu bylo i v letošním roce, kdy se 9. prosince 2019 konal již 25. ročník. Účastníci konference přednesli své příspěvky v pěti sekcích: literární vědy, translatologie, regionálních studií, synchronní a diachronní lingvistiky.

Odborná porota vyhodnotila jako nejlepší příspěvek studentky Moniky Vasilevy Ausgewählte Aspekte des Dorflebens aus deutscher und tschechischer Perspektive anhand einer vergleichenden Chronikanalyse. V těsném závěsu se umístily na druhém místě studentky Katrin Antonínová s příspěvkem Wirtschaftstermini im deutsch-tschechischen Sprachkontrast: eine metalexikografische und korpuslinguistische Analyse a Mariana Vážanová s referátem Besonderheiten der Fachübersetzung aus dem Bereich der modernen Medizin auf dem Beispiel der Fettsucht. Třetí příčku shodně obsadily studentky Žaneta Prišťová, která zaujala příspěvkem Auf den Spuren der deutschsprachigen Literatur im Hultschiner Ländchen am Beispiel des Werkes von Max Ring: Lieben und leben a Dominika Giraczková která prezentovala téma Theater und Politik - Übersetzung der politisch motivierten Texte über das deutsch-tschechische Theater in Ostrava.

V rámci konference proběhl 23. ročník soutěže o udělení Ceny Františka Schwarze. PhDr. František Schwarz, CSc., (1931–1995) byl významným germanistou, historikem, filozofem a v letech 1991–1995 působil jako docent diachronní lingvistiky na katedře germanistiky FF OU. O jeho cenu se každoročně ucházejí studenti se svými příspěvky z oblasti diachronní lingvistiky. Nejlepší práce v tomto oboru, které přednesli Petr Heczko (Das Kräuterbuch. Vergleich der Struktur von Pflanzenmonographien in zwei bedeutenden Kräuterbüchern des Mittelalters) a Michael Skudrzyk (Wortwörtlich oder nach dem Sinn? Vergleich der Übersetzung des ‚Circa instans‘ im ‚Leipziger Drogenkompendium‘ und im ‚Medizinischen Kompendium‘ des Juden von Salms), byly ohodnoceny finanční odměnou, kterou tradičně předává syn zesnulého germanisty doc. Ing. Jiří Schwarz, CSc.

Vedle finanční odměny však účastníci s nejpřínosnějšími příspěvky získali i možnost účasti na odborné exkurzi do Evropského parlamentu v Bruselu, která je organizována pod záštitou europoslance Ing. Evžena Tošenovského. O celkové vysoké úrovni prezentovaných výzkumných výstupů svědčí závěrečná slova paní prof. Lenky Vaňkové, vedoucí katedry germanistiky, která ocenila rok od roku rostoucí odbornou kvalitu a připravenost studentů germanistiky.

25. vědecké setkání studentů germanistiky

Zveřejněno / aktualizováno: 28. 01. 2020