Projekt Posílení rozvoje Centra výzkumu odborného jazyka angličtiny a němčiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity

Klíčové aktivity projektu:

• Podpora rozvoje odborných kompetencí nového výzkumného týmu v rámci Centra výzkumu odborného jazyka angličtiny a němčiny prostřednictvím zapojení zahraničních expertů
    Cílem této klíčové aktivity je soustředění vědeckovýzkumné kapacity KAA a KGE do nově vznikajícího Centra výzkumu odborného jazyka a rozvoj odborných kompetencí členů týmu pod vedením dvou zahraničních odborníků. Do týmu budou zapojeni lingvisté, kteří se problematikou odborného jazyka již dlouhodobě zabývají, a dále mladí pracovníci obou kateder, kteří se budou v oblasti odborného diskurzu teprve hlouběji profilovat (viz. personální složení). Po celou dobu realizace projektu se na něm budou podílet dva zahraniční odborníci: První z nich bude hlavním garantem zvyšování odborné erudice týmu v oblasti lingvistické kompetence a druhý zahraniční expert povede tým v oblasti metodologie výzkumu odborného jazyka.
    Členové týmu budou pracovat na jednotlivých dílčích tématech zaměřených jak na systém něm. a angl. odborného jazyka, tak na specifika odborné komunikace v německy a anglicky mluvícím prostředí. Práce budou zároveň sledovat kontrastivní aspekt anglicko-německo-český. Zahraniční experti povedou v rámci této klíčové aktivity školení týmu formou přednášek a odborných seminářů v rámci badatelských kolokvií, budou poskytovat individuální konzultace spojené s jednotlivými dílčími výzkumnými úkoly, konzultovat se členy týmu připravovaná vystoupení na konferencích a publikační výstupy. Zejména u mladších členů týmu a doktorandů budou zajišťovat zpětnou vazbu při tvorbě odborných článků. Úkolem zahraničních expertů je také podpora napojení ostravského výzkumu do mezinárodní sítě a zprostředkování kontaktů vedoucích k účasti členů týmu a prezentaci výsledku projektu na zahraničních konferencích, příp. v zahraničních recenzovaných periodikách.
    V posledním roce řešení bude výzkumná kapacita věnována zejména dokončení společné odborné monografie, která bude prezentovat výsledky výzkumu.
    V rámci této klíčové aktivity bude nakoupena výpočetní technika, která bude využívána po celou dobu řešení projektu.

• Posílení vědeckovýzkumného týmu Centra výzkumu odborného jazyka angličtiny a němčiny o další mladé vědecké pracovníky a studenty doktorského studia
    Vědeckovýzkumný tým skládající se z akademických pracovníků FF OU bude rozšířen o jednoho mladého vědeckého pracovníka a čtyři nové členy z řad Ph.D. studentů. Noví členové budou zapojeni do výzkumných aktivit jednak formou řešení samostatných dílčích úkolů, jednak se budou podílet na sběru a zpracování dat pro společnou monografickou publikaci.
    Účast mladých badatelů na badatelských kolokviích, kde budou předkládat průběžné výsledky své badatelské činnosti a konfrontovat svá stanoviska s názory dalších členů týmu, povede k rozvíjení jejich schopnosti vést odbornou diskusi. Účast na projektu umožní mladým badatelů také konzultace jak s kolegy, tak především se zahraničními experty. Tyto aktivity přispějí k zkvalitnění jejich odborné přípravy a jejich rychlejší profilaci.
    Mladí vědečtí pracovníci se budou podílet také na organizaci jednotlivých aktivit projektu (kolokvia, Studentské konference, závěrečná konference) a tím získávat zkušenosti s managementem výzkumu.
    Výsledky své badatelské činnosti budou mladí badatelé prezentovat na Studentských vědeckých konferencích na domácích katedrách i na konferencích pořádaných jinými pracovišti. Dále se budou podílet na tvorbě odborných statí a také samostatně publikovat dílčí výsledky svého výzkumu.

• Podpora posílení excelence vědeckovýzkumného týmu formou účasti členů týmu na vzdělávacích aktivitách v rámci domácího pracoviště a v zahraničí
    Cílem této aktivity je umožnit členů týmů co nejširší pohled na problematiku odborného diskursu. Proto budou k odborným přednáškám přizváni na OU zahraniční badatelé, kteří mají bohaté zkušenosti s výzkumem odborného jazyka (například prof. Henry Widdowson, prof. Wolf Peter Klein, prof. Wilhelm Schellenberg a prof. Guy Cook a další). Předpokládáme, že prof. Klein a prof. Widdowson provedou školení ve tvou termínech. V každém semestru se uskuteční návštěva 1 zahraničního kolegy, který povede během pobytu 2 přednášky (celkem 12 přednášek). V rámci přednáškového pobytu zahraničních odborníků budou mít členové týmu možnost konzultovat s nimi specifické problémy svých dílčích projektů.
    Součástí této aktivity je zároveň posílení kompetence členů týmu formou jejich stáží na zahraničních univerzitách v rámci služebních cest. Na zahraničních pracovištích budou členové týmu moci rešeršovat u nás často ne snadno dostupnou odbornou literaturu, seznámit se s tématy a metodami výzkumu na zahraničních pracovištích a konzultovat své výzkumné projekty se zahraničními kolegy. Tato aktivita zahrnuje také podporu aktivní účasti členů týmů na konferencích v zahraničí, které kromě prezentace výsledků výzkumu budou také napomáhat k navázaní zahraničních kontaktů a budou iniciovat publikační možnosti v zahraničí. Důležitou součástí této aktivity je organizace mezinárodní konference na domácím pracovišti, FF OU, ke které budou přizváni významní odborníci z ČR i ze zahraničí. Výzkumní pracovníci týmu budou prezentovat výsledky vlastního výzkumu a konfrontovat je v diskusi s badatelskými výsledky jiných pracovišť.

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022