Výstava Český Miłosz v Ostravě

V rámci letošního multikulturního festivalu „Polské dny v Ostravě“, jehož čtvrtý ročník uspořádalo Matiční gymnázium v Ostravě a Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, proběhla v pasáži Knihovny města Ostravy vernisáž putovní výstavy „Český Miłosz“.

První listopadový podvečer letošního roku jsme si tedy mohli připomenout 100. výročí narození Czesława Miłosze – významného polského básníka, prozaika, esejisty a překladatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Při této příležitosti připravil Polský institut v Praze výstavu, která dává čtenářům a návštěvníkům možnost nahlédnout na tohoto velikána současné polské literatury prostřednictvím jednotlivých českých překladatelů jeho děl do češtiny. Výstavu zahájil překladatel Václav Burian, který mj. zavzpomínal na některá osobní setkání s Czesławem Miłoszem.

Studentky 5. ročníku oboru Polština pro překladatelskou praxi (Zdeňka Ciencialová, Marie Gawlasová, Teresa Hilová, Kristina Pochobradská, Dorota Guńková) vystoupily s vlastními překlady a interpretací vybraných básní Czesława Miłosze do češtiny a zásluhou ostravské polonistiky mohly na slavnostním zahájení zaznít mj. úryvky z autorovy sbírky „Druga przestrzeń“.

Výstava Český Miłosz v Ostravě

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 09. 2016