Účast členů katedry na konferenci SGČR v Hradci Králové (22. – 24. května 2024)

Dva roky od doby, kdy se konference Svazu germanistů České republiky konala v Ostravě (18. – 20. května 2022), uběhly jako voda. A tak se germanisté (nejen) České republiky setkali letos opět, tentokrát na Univerzitě Hradec Králové, přičemž zastřešujícím tématem byla interdisciplinarita („Deutsch im interdisziplinären Gefüge“).

Přednáška ao. Univ.-Prof. i.R. Mag. Dr. Wynfrida Kriegledera na katedře germanistiky (3. května 2024)

Že se rodáci z Moravy proslavili v různých oborech, je všeobecně známo. Možná se už ale tolik neví, že jeden z nich byl německy píšící spisovatel, který se dostal až do Ameriky. Jeho pohnutý, téměř dobrodružný život i zajímavé dílo přijel studentům germanistiky přiblížit pan ao. Univ.-Prof. i.R. Mag. Dr. Wynfrid Kriegleder z univerzity ve Vídni.

„Wie viel wiegt ein Influencer? Ein Instagram“ aneb (Nejen) německý humor na katedře germanistiky (17. dubna 2024)

Studium německého jazyka nemusí být jen zábava, ale také přímo legrace. O tom se přesvědčili účastníci workshopu, který se týkal (nejen) německého humoru. Je vidět, že rádi se smějí jak studenti, tak i jiní zájemci o německý jazyk. Těší nás například, že dorazili i někteří z našich absolventů, rodinní příslušníci našich studentů a další hosté. Společně vytvořili tak silný tým, že ani nestačila kapacita seminární místnosti.

29. studentská vědecká konference na katede germanistiky (25. dubna 2024)

Celé čtvrteční dopoledne dne 25. dubna 2024 patřilo studentům katedry germanistiky a jejich referátům, ve kterých svým mladším kolegům i sobě navzájem představili své závěrečné práce. O zájmu i aktivitě našich studentů svědčí, že zastoupeny byly tentokrát všechny sekce synchronní lingvistiky. A nemohla samozřejmě chybět ani sekce lingvistiky diachronní.

Přednáška pana Prof. Dr. DDDDr.h.c. Norberta Richarda Wolfa na katedře germanistiky (23. dubna 2024)

Co je předmětem studia jazykovědy? A o čem by měla informovat jazykovědná práce? Na tyto a další aktuální otázky odpověděl ve své přednášce renomovaný lingvista a germanista, Prof. Dr. DDDDr.h.c. Norbert Richard Wolf.

Večer v deskovými hrami (Spieleabend) na katedře germanistiky (13. března 2024, 23. dubna 2024)

Tradiční deskové hry ještě nevymřely a studenti katedry germanistiky ještě nejsou pohlceni virtuální realitou, ale umí se bavit za fyzické přítomnosti a díky fyzicky existujícím hracím předmětům.

Trojí křest na katedře germanistiky (23. dubna 2024)

Stejně jako mají novopečení rodiče trojnásobnou radost, když se jim narodí trojčata, měli stejnou radost i členové katedry germanistiky, protože nedávno vydali hned tři publikace najednou: Form und Funktion im linguistischen Kontext, Form und Funktion im literarischen Kontext, Form und Funktion im didaktischen Kontext.

Workshop ke krátkým rakouským filmům na Matičním gymnáziu v Ostravě v rámci projektu Univerzita PRO aneb Jeden kousek nikdy nestačí

Workshop ke krátkým rakouským filmům bývá běžnou (a oblíbenou) součástí programu česko-německých kulturních dnů v Ostravě.

Workshopy s rodilými mluvčími na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě v rámci projektu Univerzita PRO

O workshopy s rodilými mluvčími katedry germanistiky byl vždycky velký zájem, ale v době pocovidové je o to větší, že se workshopy mohou realizovat bez jakýchkoli opatření a v prezenční podobě.