Účast členů katedry na konferenci SGČR v Hradci Králové (22. – 24. května 2024)

Dva roky od doby, kdy se konference Svazu germanistů České republiky konala v Ostravě (18. – 20. května 2022), uběhly jako voda. A tak se germanisté (nejen) České republiky setkali letos opět, tentokrát na Univerzitě Hradec Králové, přičemž zastřešujícím tématem byla interdisciplinarita („Deutsch im interdisziplinären Gefüge“).

Ostrava však i nyní hrála důležitou roli, neboť nejpočetnější zastoupení účastníků měla právě Ostravská univerzita – účastnilo se 11 členů katedry germanistiky, z toho 10 členů aktivně. A zastoupeny byly také všechny sekce.

V rámci lingvistické sekce vystoupili 4 členové katedry: prof. Lenka Vaňková s příspěvkem týkajícím se odborné lékařské prózy („Fachprosaforschung an der Schnittstelle zwischen Mediävistik, Fachsprachenforschung und Fachgeschichte“), doc. Martin Mostýn s příspěvkem o možnostech odhalení dezinformací („Desinformation entlarven: Ein interdisziplinärer Ansatz von Linguistik und künstlicher Intelligenz“) a také dvě doktorandky katedry, Mgr. Pavlína Hilscherová s tématem odborných slov z oblasti hudby ve funkci metafor v každodenním jazyce („Musikfachwörter als Metaphern in der Alltagssprache: Eine Analyse von Phraseologismen in deutschen journalistischen Texten“) a Mgr. Pavlína Soušková s tématem intrajazykového transferu výrazových prostředků emocionality v jednoduchém jazyce („Intralingualer Transfer von Ausdrucksmitteln der Emotionalität am Beispiel der einfachen Sprache“).

Do literární sekce přispěly doc. Iveta Zlá, která se věnovala problematice zámku Slezské Rudoltice z literárněhistorického hlediska („Das Schloss Rosswald im literaturhistorischen Blickpunkt“), dr. Irena Šebestová, která představila novelistické dílo Maxe Ringa („Das novellistische Werk des Schriftstellers Max Ring“) a doktorandka katedry, Mgr. Nelli Niessnerová, která se zabývala osobností Eduarda von Badenfelda z literárního pohledu („Der Freiherr Eduard von Badenfeld (1800–1860). Ein Jurist im Dienste der schöngeistigen Literatur“).

V didaktické sekci vystoupila lektorka DAAD, Alexandra Kroiss, BA MA, a doporučila nejrůznější metody zapojení krátkých filmů do výuky němčiny („Weniger ist oft mehr – Zum Einsatz von kurzen Filmen im DaF-Unterricht“), dr. Milan Pišl, který představil možnosti získání translatologických kompetencí pomocí realizace mezinárodních projektů („Erwerb von translatologischen Kompetenzen anhand der Umsetzung von internationalen Projekten“) a dr. Eva Polášková, která ukázala vybrané výchovné aspekty učebnic němčiny jako cizího jazyka („Habt ihr Feuer?“ Ausgewählte DaF-Lehrwerke aus der erzieherischen Perspektive anhand von Beispielsätzen und Übungstexten“).

Zároveň mohli členové katedry vyslechnout plenární přednášky a příspěvky svých českých i zahraničních kolegů v 6 paralelních sekcích. Významné však byly nejen příspěvky samotné, ale také možnost si vyměnit nové poznatky a zkušenosti ve vzájemných diskuzích, např. při společné slavnostní večeři, která se konala netradičně v prostorách Muzea východních Čech v Hradci Králové. Kromě fyzické potravy dostali účastníci i potravu duševní, protože si mohli zároveň prohlédnout umělecké expozice.

Součástí konference byla schůze Svazu germanistů České republiky, při které byla mimo jiné projednána pozice německého jazyka v České republice a jeho role v českém vzdělávacím systému. Kromě toho byl sdělen potěšující fakt, že členská základna svazu má tendenci se rozšiřovat.

Na závěr konference předali organizátoři pomyslné žezlo germanistům z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde se konference bude konat zase za dva roky.

Děkujeme kolegům z Univerzity Hradec Králové za pečlivou organizaci celé akce, ze které jsme si odnesli mnoho obohacujících zážitků, načerpali nové inspirace pro výzkum a posílili vzájemnou spolupráci.

Účast členů katedry na konferenci SGČR v Hradci Králové

Zveřejněno / aktualizováno: 03. 06. 2024