Workshop Mgr. Jany Nálepové, Ph.D., „Aktivizace žáků v aktuálních učebnicích němčiny“ (23. listopadu 2023)

Jaký je rozdíl mezi výrazy „Lehrwerk“ a „Lehrbuch“? Jak se liší moderní učebnice němčiny od těch dříve vydaných a jaké jsou jejich výhody? To všechno a další důležité informace se dozvěděli studenti nejen učitelství na workshopu, který pro ně připravila paní Mgr. Jana Nálepová, Ph.D. (Slezská univerzita v Opavě). Dr. Nálepová se zabývá mimo jiné aktivizačními a kreativnímu metodami výuky a spolupracuje s nakladatelstvím Hueber vydávajícím učebnice.

Na začátku si studenti shrnuli, se kterými učebnicemi němčiny jako cizího jazyka doposud pracovali nebo je znají z doslechu. Následně Dr. Nálepová seznámila studenty s novými učebnicemi na českém trhu pro základní školy, střední školy i pro vzdělávání dospělých. Především studentům ukázala, jak se registrovat do online aplikace a získat tak přístup k doplňkovému online materiálu, aby pak jako budoucí učitelé nemuseli ztrácet čas rešeršemi a věděli hned, po čem sáhnout a co jim může přípravy výrazně usnadnit. Z ukázek jednotlivých online cvičení a vysvětlování gramatiky zároveň vyplynulo, že každá věková skupina potřebuje při výuce trochu jiné metody a strategie.

Některé z prezentovaných nových učebnic si studenti mohli prolistovat a jednu z nich dle svého výběru dokonce i ponechat.

Děkujeme studentům za jejich aktivitu a paní Dr. Nálepové za její podnětnou návštěvu. Věříme, že nebyla poslední, a těšíme se proto již nyní na příští setkání.

Workshop dr. Jany Nálepové „Aktivizace žáků v aktuálních učebnicích němčiny“

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 12. 2023