Podzimní workshopy pro SŠ v rámci 12. ročníku Česko-německých kulturních dnů (9. listopadu 2023)

Program česko-německých kulturních dnů by nebyl úplný, kdyby chyběly workshopy pro střední školy. Ty mají o akci dlouhodobě velký zájem, který však mnohdy převyšuje kapacitní možnosti katedry. Proto velmi děkujeme UK OU za výjimečnou možnost realizovat workshop v příjemných prostorách studovny J. Rupnika včetně zázemí, technické podpory a flexibility jejích zaměstnanců. Díky této pomoci jsme mohli uvítat žáky ze tří ostravských gymnázií (1st International School of Ostrava, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Gymnázium Olgy Havlové) a připravit pro ně program, aby si mohli nejen procvičit reálie německy mluvících zemí, ale také se přesvědčit o tom, že učit se němčinu se vyplatí.

To mohli žáci koneckonců vypozorovat již ze samotného faktu, že workshopy vedly zahraniční lektorky katedry, které česky nerozumí, takže jediným komunikačním prostředkem byla němčina. Dále mohli žáci uplatnit své znalosti v asociogramu a přiřazovacím cvičení k německy mluvícím zemím a dozvědět se nové informace k jednotlivým regionům při skupinové práci a následné prezentaci.

V druhé části workshopu vyjadřovali žáci německy pomocí obrázků svou momentální náladu a pocity. Následně se zabývali cestováním, avšak ne z perspektivy plánování, nýbrž návratu. Jaké suvenýry si lidé přivážejí nejčastěji z jakých zemí? O tom žáci přemýšleli jak za sebe, tak také odhadovali dárky a suvenýry, které rádi nakupují členové katedry. Zajímavý byl i pohled lektorky, které zboží je pro turisty zase atraktivní v České republice. V přiřazovacím cvičení se mohli žáci inspirovat, co všechno se dá přivézt z německy mluvících zemí. V závěrečné hře Kahoot si žáci zopakovali celý obsah workshopu a za svou snahu byli odměněni sladkým překvapením.

Děkujeme lektorkám katedry, paní Alexandře Kroiss, BA MA, a paní Andriianě Raikové, M.A., za přípravu zajímavých workshopů a vyučujícím, paní Ing. Heleně Hyllové, Mgr. Elišce Dulanské a panu Mgr. Lukáši Pěchulovi, Ph.D., i jejich žákům za účast a aktivitu. Již nyní se těšíme na viděnou při příštích akcích.

Podzimní workshopy pro SŠ v rámci 12. ročníku Česko-německých kulturních dnů

Zveřejněno / aktualizováno: 16. 11. 2023