Pozvánka na přednášku „Arktida v Česku / Česko v Arktidě“ a výstavu „Severské jazyky“

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Přednáška ARKTIDA V ČESKU / ČESKO V ARKTIDĚ

1. prosince 2022 v 11 hodin, Filozofická fakulta Ostravské univerzity, Reální ulice 3, budova D, místnost D 107 (malá banketka, přízemí)

Víte, že Česká republika požádala v prosinci 2020 o přiznání statusu pozorovatele v Arktické radě? Říká Vám něco misie Moravských bratří v Grónsku a česká arktická vědecká infrastruktura na Špicberkách? Víte, co arktického se v nejbližší době chystá na českém knižním trhu? Zajímají Vás překladatelské oříšky při převádění arktické literatury do češtiny? To všechno a mnohem víc se dozvíte na přednášce Zdeňka Lyčky.

Zahájení výstavy SEVERSKÉ JAZYKY

1. prosince 2022 ve 12:30 hodin, Studovna Filozofické fakulty, Reální ulice 3, budova D, přízemí

Výstava atraktivní formou přibližuje hlavní i minoritní jazyky, kterými se mluví na severu Evropy. Krátké texty shrnující nejrůznější zajímavosti doplňují příklady kuriózních idiomů, přísloví nebo dalších jazykových perliček, tematické humorné kresby a fotografie. S podrobnějšími informacemi o jednotlivých jazycích se mohou zájemci seznámit na webu severskejazyky.cz, na který vedou i QR kódy umístěné na panelech.

Výstava potrvá do 13. ledna 2023.

Polárník a překladatel PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka (1958) vystudoval v Ostravě systémové inženýrství a v Praze moderní filologii se specializací dánština-angličtina. V roce 1998 založil České centrum ve Stockholmu a do roku 2002 byl jeho ředitelem. V letech 2008–2013 působil jako velvyslanec České republiky v Dánsku. Překládá severskou a angloamerickou literaturu a píše vlastní knihy. V českých, dánských, grónských, švédských, amerických a polských médiích publikoval desítky článků a statí se severskou, kulturní a krajanskou tematikou. V létě jezdí na mořském kajaku a v zimě na běžkách. Čtrnáctkrát absolvoval Vasův běh ve Švédsku, přešel na lyžích grónský ledovec, na kajaku dojel z Prahy do Severního moře a v roce 2020 přešel po stopách čs. legionářů zamrzlý Bajkal. Od roku 2018 pořádá každoroční festival arktické (severské) a české kultury a vědy s názvem ARKTICKÝ FESTIVAL (arktickyfestival.cz).

Zveřejněno / aktualizováno: 29. 11. 2022