V listopadu se můžete těšit na bohatý program 10. ročníku Česko-německých kulturních dní!

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

K jednotlivým akcím připojujeme také krátký komentář – všichni jste srdečně zváni.

3.11.2021, 18:00 Film: Im Labyrinth des Schweigens + Stammtisch
Klub Atlantik / Mirror Pub
Přijďte na mimořádně silné historické drama V labyrintu mlčení, které se zabývá tématem Osvětimi a konfrontuje ho se současnou mladou generací v Německu. Tento špičkové napsaný, natočený a zahraný film vás šokuje zobrazením zrůdností a rychlostí, s jakou na ni zapomínáme. Jedná se o skutečnou filmovou lahůdku, která se do vás zakousne a nějakou dobu vás nepustí.
Po filmu se bude od 20:00 hodin konat Stammtisch v oblíbené studentské hospodě Mirror Pub.

4.11.2021, 9:00-12:00 a v 18:00 Přehlídka rakouských krátkých filmů
Klub Atlantik
Po roční pauze se nám do Ostravy podařilo dostat přehlídku rakouských krátkých filmů – Österreichische Kurzfilmschau. Lektorka OEAD Alexandra Kroiss vás seznámí s tím nejlepším, co nabízí současná nezávislá kinematografie u našich jižních sousedů. Filmy budou před samotnou projekcí doplněny komentářem o jejich vzniku, uměleckém záměru a vlivu na rakouskou společnost. Těšit se můžete také na vítězný film s názvem Waschmaschine. Projekce je plánovaná ve dvou bězích: dopoledne pro střední školy, od 18:00 pro studenty vysokých škol a veřejnost.

8.11.2021, 19:00 Dr. Antonín Dolák přednáší o Ludwigu Wittgensteinovi
Klub Atlantik
Osobnost vídeňského rodáka a filozofa Ludwiga Wittgensteina vám představí Dr. Antonín Dolák z katedry filozofie Filozofické fakulty. Jeden z nejznámějších a hojně citovaných myslitelů 20. století je autorem díla Tractatus logico-philophicus, ze kterého pocházejí známé citáty „Hranice mého jazyka znamenají hranice mého světa“ a „O čem nelze mluvit, o tom se musí mlčet“. V díle Filosofická zkoumání zavádí Wittgenstein pojem „řečové hry“ a rozvíjí myšlenku filosofie jako objasňování problémů jazyka. Zejména pro studenty jazyků a překladatele je zásadní jeho výrok „Význam slova je způsob jeho použití v řeči“, kdy každá promluva sleduje nějaký cíl a nestačí tedy zkoumat jen její logickou a jazykovou stavbu.

10.11.2021, 9:00 Workshop kreativního psaní v němčině
Klub Atlantik
Chcete se naučit kreativně psát, tvořit a formulovat v německém jazyce? Zveme vás na praktický workshop, kde se dozvíte, co jsou to tzv. malé formy, reprezentované například známým haiku, a zkusíte si sami několik kreativních textů vytvořit. Workshopem vás provede jazyková asistentka DAAD Juliane Leonie Amberger. Workshop je určen pro studenty středních a vysokých škol.

10.11.2021, 10:30 Politický komentář – Deutschland nach Wahlen 2021
Klub Atlantik
Spolková republika Německo zažívá konec jedné epochy spojený s odchodem oblíbené kancléřky Angely Merkelové. Kdo ji ve funkci nahradí a stane se tam důležitou osobností pro Německo, Evropskou unii a jaký dopad bude mít tato osobnost na česko-německé vztahy? Volební výsledky v Německu pro vás zhodnotí lektorka DAAD Julia Przybytek.

10.11.2021, 18:00 Film „Das Leben der Anderen“ + Stammtisch
Klub Atlantik / Mirror Pub
Film „Životy těch druhých“ je asi nejznámějším filmem německé kinematografie posledních let a získal celou řadu cen, včetně Oscara na nejlepší neanglicky mluvený film. Jedná se o dramatický, téměř dokumentární snímek o praktikách práce východoněmecké tajné služby – film ukazuje skutečné lokace a postupy používané agenty Stasi a vytváří obraz neutěšeného života pod stálým dozorem.

16.11.2021, 18:00 Kde se pije lepší pivo – pivní seminář
Klub Atlantik
Pije se lepší pivo u nás nebo v Německu? Tuto otázku, jež vyvolává velké kontroverze a budí maximální vášně, si položíme v rámci pivního semináře, kterým vás provede Juliane Leonie Amberger. Těšit se můžete na přednášku o historii výroby piva v Německu, na představení typických druhů německých piv a co by to bylo za pivní seminář bez ochutnávky – přijďte ochutnat německá piva a hledat s námi to nejlepší.

23.11.2021, 12:30 Překladatelský workshop (online)
online
Studenti Ostravské germanistiky se opět propojí se studenty Vídeňské translatologie a absolvují společný překladatelský workshop pod vedením překladatele Mirko Kraetsche. Budeme diskutovat o úskalích a krásách překladu literárních textů a snažit se o co možná nejlepší převod sdělení v relaci čeština-němčina. Workshop je otevřen pro studenty středních škol i veřejnost.

23.11.2021, 18:00 Autorské čtení Marcelly Melien
Klub Atlantik
Zveme vás na autorské čtení mladé německé spisovatelky Marcelly Melien, laureátky ceny Young Excellence Award, která do Ostravy přiveze své krátké povídky. Rodačka z Wiesbadenu razí moto „mým posláním je literatura“, hodně cestuje po celém světě, ráda plave v řekách a jezerech a obdivuje východní země. Její specialitou je iniciativa „čtení ve 40 stupních“, kdy předává literární zážitky neotřelými cestami. Můžete se těšit na její čtení krátkých textů, artist talk a diskuzi o literatuře nebo inspiraci k psaní a vydávání knih.

25.11.2021, 18:00 Slam poetry a DJ's Německa
Klub Dock
Zveme vás na večer v klubu Dock, který bude plný slam poetry z Berlína a hutné elektronické hudby ze Stuttgartu. Těšit se můžete na samostatné mluvené výstupy, které mají za cíl oslovit a zaujmout publikum nejen tématem, ale také rytmem a absencí rekvizit. Následně roztančíme klub i nábřeží v rytmech elektronické hudby, kterou vám přiveze DJ Dominolo (Insta: dominolo.music), jež je v Německu vycházející hvězdou, o které ještě hodně uslyšíte.

Kompletní informace naleznete na našem Facebooku.

Zveřejněno / aktualizováno: 29. 10. 2021