Němci se umí bavit - Germanistický „štamtiš“

Stammtisch katedry germanistiky je tu s vámi již dvacet let

Setkávání, povídání, dobrá nálada, sdílení kontaktů a užitečných informací – to všechno, a ještě mnohem víc už dvacet let přináší Stammtisch ostravské katedry germanistiky. Inspirací byla tradice pocházející z německy mluvících zemí, kdy se lidé pravidelně scházejí v hospůdkách a vinárnách a diskutují o všem možném. Tuto akci jsme převedli do prostředí města Ostravy a za dlouhou dobu své existence se Stammtisch konal v mnoha kavárnách, pivnicích, čajovnách či vinárnách v okolí Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Jako první se konal Stammtisch v pivnici U Rady, dlouhou dobu jsme se scházeli také U Peciválů na Stodolní, v Mirror Pubu, ve vinárně U Mostu či v dnes již neexistujícím pivním baru Dílo.

V poslední době se snažíme střídat příjemné lokály, a protože Stammtisch se už dávno nekoná jen během semestru, využíváme také pestré možnosti letního posezení v centru Ostravy. Pandemie koronaviru nás sice na čas všechny zavřela doma a osobní setkání nebylo možné, nicméně i tak jsme si poradili. Podařilo se nám uspořádat Stammtisch ve formě online diskusní skupiny na Skype, a to celkem desetkrát. Vaše kontinuální podpora – ať už offline či online – nám dělá velkou radost.

Stammtisch navštívily za dobu jeho konání už stovky studentů a absolventů. Čím dál tím více přicházejí také lidé, kteří z nejrůznějších důvodů mluví německy – dávní studenti němčiny, navrátilci ze zahraničí, studenti Erasmu, zahraniční hosté a také celá řada rodilých mluvčích, kteří pobývají z pracovních důvodů v Ostravě. Komunikačním jazykem je převážně němčina, a tak se Stammtisch stává také cílem těch, kteří chtějí potrénovat a trochu oživit své vyjadřovací kompetence právě v německém jazyce. Protože jsme přátelský kolektiv, nikdo se nikomu nesměje, když se občas vyrobí nějaká chyba – právě naopak – naším cílem je vás podpořit, pomoci vám najít to správné slovo a povzbudit vás do další komunikace. A o čem si tak povídáme? Úplně o všem! Řešíme aktuální dění, zajímavosti ze světa, sdílíme zkušenosti ze studia i pracovního trhu, klábosíme o filmech, hudbě, politice, sportu, hospodářství, gastronomii, cestování a poukazujeme na to, co může být v obou kulturách vzájemným obohacením. Studenti nižších ročníků určitě ocení kontakty s pokročilejšími studenty. Například sdílení informací, jak probíhají zkoušky a zápočty, jak se dobře připravit na ústní referát, kde hledat dobré materiály a podklady pro výuku, jsou zejména na počátku studia k nezaplacení. Podobnou líhní užitečných informací je Stammtisch také pro ty, kteří chtějí vyjet do zahraničí a studovat tam, například v rámci programu Erasmus. Autentické sdílení zkušeností ze zahraničního studia u nás funguje velice dobře.

Co říct závěrem? Okolo Stammtische se postupně vytvořila určitá komunita, která se proměňuje, zvětšuje a zase zmenšuje, studenti přichází a zase odchází, ale tradice germanistických setkání na naší katedře pokračuje. Děkujeme všem, kteří se v různých dobách Stammtische účastnili a podíleli se tak na této jedinečné tradici.

Jestli jsme ve vás vzbudili chuť přijít se na Stammtisch podívat, rozpis jeho konání najdete na Facebooku katedry germanistiky.

FB katedry germanistiky

Zveřejněno / aktualizováno: 10. 08. 2021