Workshopy na KGE v rámci projektu NEFLT dne 15. května 2013

logolink

Nejen časy, ale i němčina se mění

Katedra germanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity pořádala ve středu 15. května 2013 od 9:10 do 12:30 hodin v rámci projektu NEFLT odborný workshop na téma Nejen časy, ale i němčina se mění. V rámci workshopu představila Prof. PhDr. Lenka Vaňková, Dr. přítomným akademickým pracovníkům, studentům KGE, vyučujícím SŠ a jejich studentům i dalším zájemcům o německý jazyk a literaturu odchylky od normy současného německého jazyka, s nimiž se mohou setkat při každodenní komunikaci v německy mluvících zemích. Účastníci workshopu byli seznámeni jak se zvláštnostmi v užití gramatických prostředků (slovní zásoba, gramatická stavba), tak s tendencemi, které se projevují ve slovní zásobě němčiny (jazyková ekonomie, systematizace nebo internacionalizace jazyka). Na konkrétních příkladech pak bylo doloženo, jak mnohé z těchto jevů pronikají i do písemných forem. Obzvlášť zajímavé byly příklady různých typů internetové komunikace, aktuálního jazyka mládeže, či žurnalistických a literárních textů.

Kreuz und quer durch deutschsprachige Länder III na katedře germanistiky FF OU

Paralelně s odborným workshopem na téma „Nejen časy, ale i němčina se mění“ probíhal vědomostní kvíz pod názvem „Kreuz und quer durch deutschsprachige Länder III“ („Křížem krážem německy mluvícími zeměmi III“), který pro akademické pracovníky, studenty KGE, vyučující SŠ a jejich studenty připravil realizační tým utvořený z rodilých mluvčích, lektorů působících na KGE (Marcus Wilhelm Bitterer, Jana Sophia Stöckeler a Marco Winkler). Tematicky zaměřený workshop byl tentokrát zaměřen na rozvíjení znalostí reálií německy mluvících zemí pomocí textů populárních písní. Účastníci se seznámili s některými interprety populární hudby i jejími nejnovějšími trendy. Velmi kladně byla přijata praktická část workshopu, ve které účastníci samostatně pracovali s konkrétními texty, a mohli si tak ověřit vlastní znalosti i kreativní schopnosti. Přítomní vyučující SŠ shledali prezentované metody jako inspirativní pro možnosti nedirektivního způsobu výuky cizího jazyka.

Workshopy na KGE v rámci projektu NEFLT dne 15. května 2013

Projekt Síť vzdělavatelů učitelů cizích jazyků NEFLT
registrační číslo CZ.1.07/2.4.00/31.0074
je součástí IPRM Ústí nad Labem Centrum.

Tento projekt OP VK je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022