Projekt Posílení rozvoje Centra výzkumu odborného jazyka angličtiny a němčiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity

Cíle projektu:

Cílem projektu je podpora rozvoje týmu Centra výzkumu odborného jazyka angličtiny a němčiny na FF OU. Toto centrum začalo v souladu s prioritami výzkumu na FF OU od akademického roku 2011/12 fungovat jako specializované pracoviště zaměřené na výzkum odborného diskurzu.

S hlavním cílem projektu souvisí dílčí cíle:

• Posílení dosavadních lingvistických kompetencí pracovníků kateder anglistiky a germanistiky FF OU a jejich rozšíření v oblasti odborného jazyka
  • Rozšíření možností dalšího vzdělávání vědeckovýzkumných pracovníků
  • Zlepšení podmínek přípravy mladých badatelů
  • Zapojení pracoviště do mezinárodního výzkumu
  • Promítnutí výsledků výzkumu do praxe a výuky

V rámci Centra výzkumu odborného jazyka angličtiny a němčiny dojde k soustředění vědeckovýzkumných kapacit dvou kateder: katedry anglistiky a germanistiky. Centrum naváže na výsledky dosavadní badatelské činnosti obou pracovišť a zefektivní její další rozvoj jak v oblasti výzkumu jazykových jevů příznačných pro odborný jazyk, tak v oblasti užití odborného jazyka v jednotlivých komunikativních oblastech. Oblastí výzkumu budou jednak jazyková specifika anglických a německých technických, ekonomických, přírodovědných a lékařských textů a jejich komparace s češtinou, jednak srovnání specifik odborné komunikace v českém prostředí a v oblastech anglicky a německy mluvících zemí. Projekt umožní rozšíření výzkumného týmu o mladé aspiranty na vědeckou práci z řad studentů doktorského studia. Zapojení dvou významných zahraničních odborníků, kteří mají bohaté zkušenosti s řízením mezinárodních výzkumných týmů, podpoří cílenou profilaci nového výzkumného pracoviště a jeho širší zapojení do mezinárodního výzkumu. Pracovníci Centra budou zároveň působit jako odborná instance pro další vysoké školy a vědecká pracoviště v ČR, která prezentují výsledky svých výzkumů v anglickém a německém jazyce.

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017