OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Fakulty a ústavy > Filozofická fakulta > Součásti fakulty > Katedry > Katedra anglistiky a amerikanistiky > Ze života katedry

Pozvánka na přednášku A Genre-Based Approach to Academic Writing: Models, Variation and Creativity

Kruh moderních filologů

Vás srdečně zve na přednášku na téma

A Genre-Based Approach to Academic Writing: Models, Variation and Creativity

kterou prosloví

doc. Olga Dontcheva-Navratilova

Katedra anglického jazyka a literatury
Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně

Anotace:

This talk addresses the issue of teaching academic writing in English at university level using as example a new academic writing course for graduate students of English created at the Faculty of Education, Masaryk University. The approach adopted is that of genre-based pedagogy aiming at raising the students' awareness of the communicative purpose(s) that they are striving to achieve via their texts, the audience that they address, and the relationship existing between textual patterns, moves and linguistics structures. The focus is on the genre of Diploma Thesis as the most complex piece of writing that the students produce during the course of their studies. The most important components of the course comprise discourse analysis of model sections of the Diploma Thesis, group writing and discussions, individual writing and editing, peer-reviewing and teacher's feedback.

Kdy?

• úterý 24. září 2019, 14:10 h.

Kde?

• Filozofická fakulta OU, Reální 5, místnost DM 313 (budova DM)

Kontakt:

Zveřejněno / aktualizováno: 16. 09. 2019