Studijní jazykový pobyt na Ukrajině 2013
Díky vzájemné spolupráci, která je mezi Ostravskou univerzitou v Ostravě a Doněckou státní univerzitou na Ukrajině, měli studenti z katedry slavistiky, možnost vycestovat na studijní pobyt na Ukrajinu. Celá tato akce byla naplánována na začátek letních prázdnin, což pro mnohé z nás představovalo spojení příjemného s užitečným – jak prohloubení jazykových znalostí v praxi, tak příjemnou letní dovolenou v neobvyklé destinaci.
Celé dobrodružství začalo v Polsku, na letišti v Katovicích, odkud se letělo přibližně hodinu a půl do Kyjeva. Do hlavního města Ukrajiny jsme dorazili v nočních hodinách, proto jsme využili služeb místních taxikářů, kteří nás ochotně a za předem smluvenou cenu dopravili na nádraží. Po zakoupení lístků na vlak jsme museli na nádraží přečkat noc a přibližně v 6 hodin ráno jsme nasedli do vlaku směr Doněck, ve kterém jsme cestovali zhruba dalších 7 hodin. Cesta byla poměrně náročná, ale jak se říká: Jít do neznáma je lepší, než zůstat tam, kde nic není.
Na nádraží v Doněcku nás čekal student Nikita, který nám pomohl s ubytováním a zároveň se stal našim kamarádem a průvodcem po městě. Doněck je velice krásné město a navzdory tomu, že zde „kvete“ těžký průmysl, je toto město plné překrásných parků, historických budov, chrámů, obchodních center a kulturních památek. Dominantou města je bezesporu stadion Donbass Arena, na kterém se odehrály i zápasy fotbalového Eura 2012. Po všemožných exkurzích, procházkách a ochutnávkách místní kuchyně jsme se také nechali zlákat na fotbalový zápas mezi domácím Šachtarem a moskevským Spartakem. Na stadionu byla opravdu famózní atmosféra, takže po příjezdu z Krymu jsme ještě pár dní v Doněcku zůstali a šli na fotbal znova.
Avšak cílem celého pobytu nebyl jen Doněck nebo Kyjev, ale perla Ukrajiny – poloostrov Krym. Společně s námi cestovalo na Krym zhruba 600 studentů Doněcké univerzity. Cesta vlakem z Doněcku do Sevastopolu trvala přibližně 12 hodin a byl to opravdu zajímavý zážitek cestovat v lůžkovém voze. Po příjezdu následovaly dny plné konverzace v ruštině, nevšedních zážitků a nezapomenutelného poznávání krás Krymu. Kromě přístavního města Sevastopolu nás nadchla plavba na člunu do zátoky ruské černomořské flotily, dále město Balaklava, které bylo do roku 1994 nepřístupné pro veřejnost, protože v místním kopci byla továrna na stavbu ponorek. Navštívili jsme také mys Fiolent, nejjižnější výběžek Krymu směrem k Turecku s nejkrásnějšími plážemi (zlatá, stříbrná, kamínková), dále jsme navštívili také trhy v nedaleké vesničce Kača a ochutnali jsem zde i proslulá krymská vína.
Exkurzí bylo opravdu mnoho a program byl nesmírně nabitý. Ve volných chvílích jsme mohli odpočívat na zlatavé písčité pláži a nechávat se unášet atmosférou zapadajícího slunce za zvuků hudby, která zde doléhala z nedalekých taveren.
Celý pobyt utekl jako voda a po opravdu krásných skoro třech týdnech jsme se bohužel museli vrátit opět do reality. Tímto bychom chtěli poděkovat vyučujícím z katedry slavistiky, kteří nám tento pobyt umožnili a také paní doktorce Irině Sikorské z Doněcké univerzity za veškerý program a zajištění různých studijních materiálů a průvodců.
A nakonec, malá rada na závěr: pokud o tomto pobytu také přemýšlíte – tak neváhejte a jeďte! Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že investice do daného studijního pobytu vám dá daleko víc, než sami čekáte – prohloubení jazykových znalostí, nové přátele a vzpomínky, které jsou k nezaplacení.
Jana Střížová a Lukáš Moniak
Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017