Kulturpunkt 2022 – podzim plný německy mluvící kultury!

Jedenáctý ročník Česko-německých kulturních dnů – DER KULTURPUNKT – se po problémech s pandemií covidu podařilo uspořádat v kompletním rozsahu.

Slavnostní zahájení proběhlo 20. září 2022 v Klubu Parník, který se podařilo zaplnit díky úvodní akci „Der Kulturpunkt v krajině hudby a vína“ a jednalo se o ochutnávkou programu letošního ročníku spolu s degustací rakouských vín. 22. září 2022 se ve Studovně FF OU uskutečnila vernisáž výstavy „WENZEL“ a jeho noviny. Historie českého tisku v „rakouské“ Vídni, která představila Vídeň jako klíčový prostor spoluvytváření moderního českého politického, kulturního i hospodářského života. Návštěvníci z řad studentů a veřejnosti se dozvěděli, jak vypadalo kulturní dědictví šířené prostřednictvím novin hovořících českým jazykem a hájících především české kulturní, politické a hospodářské zájmy v prostředí většinového německého živlu. Průvodní slovo k výstavě pronesl Dr. Viktor Velek, vedoucí Katedry teorie a dějin umění Ostravské univerzity. Ve dnech od 30. září do 02. října 2022 se konala exkurze zaměřená na Vídeň a její krásné okolí. Celkem 42 účastníků zájezdu navštívilo Vídeň, největší vinařskou oblast Rakouska Weinviertel, hrad Kreuzenstein, barokní zámek se zahradami Schloß Hof, areál Klosterneuburgu, největší podzemní jezero Seegrotte Hinterbrühl, vinařské údolí Wachau a horu Kahlenberg. 06. října 2022 se v klubu Atlantik konalo divadelní představení „Radio Lotar“, a to dopoledne pro střední školy z Moravsko-slezského kraje a od 18 hodin pro studenty Ostravské univerzity a veřejnost. Jednalo se o scénické čtení a dokumentární rozhlasové drama o česko-švýcarském dramatikovi a spisovateli Peteru Lotarovi (1910–1986), které připravila Michaela Kuklová a rozhlasoví moderátoři Roman Horák a Philipp Schenker z kabaretu Das Thema (To téma). Dopolední představení bylo zcela vyprodáno a protagonisté z divadelní skupiny uspořádali také divadelní workshop o zásadách scénického čtení a rozhlasové dramatizace. Proběhla také vernisáž výstavy o Peteru Lotarovi, a to ve Studovně FF OU, výstava trvala do konce října. 26. října 2022 se Klubu Parník konal komponovaný večer na téma „Operní pěvec Richard Kubla (1890-1964): most mezi Ostravou a Vídní“. Muzikolog Dr. Viktor Velek představil významného ostravského rodáka Richarda Kublu a to s využitím obrazového a filmového materiálu a historických nahrávek. Přednáška vycházela z dlouhodobého výzkumu, který Kublu prezentuje jako spojující prvek mezi českou a německou kulturou, a to nejen na jevišti. V rámci komponovaného večera vystoupili studenti Fakulty umění. 9. listopadu 2022 proběhl v klubu Parník hudební večer s názvem „Paul Koutnik poprvé v Ostravě“ aneb Besedně-koncertní večer s rakouským skladatelem českého původu. Skladby Pavla Koutníka živě zahráli studenti a absolventi Fakulty umění OU. Večerem s osobně přítomným Paulem Koutníkem provázel muzikolog Viktor Velek. 22. listopadu 2022 se konalo na Filozofické fakultě školení v oblasti počítačem podporovaného překladu (CAT-nástroje), které bylo koncipováno jako prakticky zaměřená přednáška, kde se studenti a veřejnosti dozvěděli, jak funguje počítačem podporovaný překlad a co jsou to tzv. CAT-nástroje a na připravených ukázkách nacvičovali práci s databázovou aplikací Transit. Ve stejný den, tedy 22. listopadu 2022, se uskutečnila v klubu Atlantik přehlídka krátkých rakouských filmů – Österreichische Kurzfilmschau, kdy do Ostravy opět zavítala zbrusu nová přehlídka rakouských filmových miniatur. Od 9 hodin proběhla přehlídka pro studenty středních škol z MSk doplněná o filmový workshop lektorky OEAD Mag. Alexandra Kroiss. Filmová přehlídka přilákala velké množství studentů, kteří zaplnili klub Atlantik do posledního místa. Od 18 hodin se konala obdobná projekce pro studenty Ostravské univerzity a veřejnost. Filmy zapůjčilo Rakouské kulturní fórum v Praze.

Nedílnou součástí 11. ročníku Česko-německých kulturních dnů v Ostravě byly i letos filmové projekce, přičemž filmy laskavě opět zapůjčil Goethe Institut Prag. Filmy se promítaly v klubu Atlantik a po nich vždy následoval tradiční germanistický Stammtisch pro studenty a veřejnost. Projekce filmů, které vybral organizační tým festivalu, proběhly v následujících termínech:

12. října 2022
Deutschlandreise: Ein Roadmovie zwischen Gestern und Heute
19. října 2022
Cleo
2. listopadu 2022
Es gilt das gesprochene Wort
16. listopadu 2022
Kokon
23. listopadu 2022
Lovemobil
30. listopadu 2022
Leif in Concert vol. 2
14. prosince 2022
Mein Ende. Dein Anfang

Festival byl zakončen 7. prosince 2022 komponovaným večerem s podtitulem „Strudel-Abend: gastronomické zakončení Kulturpunktu“ v klubu Parník. Vyhlásili jsme soutěž o nejlepší štrúdl dle tradičního nebo i neotřelého receptu. Účastníci přinesli své výtvory a soutěžili o hodnotné ceny. Během večera se rovněž konal zábavný vědomostní kvíz o německy-hovořících zemích, kterým účastníky provedl Milan Pišl. Poslední programový bod přilákal do Klubu Parník opět velkou spoustu diváků.

Program 11. ročníku Česko-německých kulturních dnů byl propagován na webu klubu Atlanik, na Facebooku festivalu a katedry germanistiky, kde jsou uveřejněny také fotky z jednotlivých akcí. Letošní ročník se může pochlubit nadstandartní návštěvností, kdy se několikrát podařilo zcela zaplnit oba kluby – Atlantik i Parník – a připravit tak program, který oslovil ostravské publikum nejen z řad studentů, ale také veřejnosti.

Letošní ročník se konal za podpory následujících subjektů – Magistrát města Ostravy, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, příspěvková organizace Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava a Přívoz, katedra germanistiky Filozofické fakulty, Fakulta umění, organizace DAAD, OEAD, Goethe Institut Prag a Rakouské kulturní fórum v Praze. Všechny programové body se odehrály v Klubu Atlantik, Klubu Parník a na Filozofické fakultě Ostravské univerzity – děkujeme!

Zveřejněno / aktualizováno: 10. 01. 2023