Připomínky Heleny Salichové a Františka Sokola Tůmy v roce jejich výročí
Na začátku června přispělo Centrum regionálních studií k sérii akcí věnovaných připomínkám výročí významných kulturních osobností našeho kraje, jež působily zároveň v literárním světě.
První událost se odehrála v Moravskoslezské vědecké knihovně, která byla jejím hlavním pořadatelem. V rámci Živé encyklopedie jsme si připomněli dvojí výročí výtvarnice, spisovatelky a etnografky Heleny Salichové (1895–1975), která se stala středobodem kulturního života širšího Ostravska především v poválečném období, kdy významně přispěla k obnově regionu prostřednictvím akce Budujeme Slezsko. Nejen její literární činnost, ale spíš celkový kontext tvorby Salichové nám v knihovně 4. června 2025 přiblížila znalkyně jejího díla prof. Svatava Urbanová. Při této příležitosti bylo prezentováno také heslo na webu Živé encyklopedie, které zpracovaly dr. Andrea Balharová z Pedagogické fakulty OU (literární a etnografickou činnost) a Mgr. Gabriela Pelikánová z Galerie výtvarného umění v Ostravě (výtvarnou činnost).
Hned následující den, 5. června 2025, se uskutečnilo odborné sympozium pojmenované jednoduše František Sokol Tůma (1855–1925). To připomenulo sté výročí úmrtí tohoto předního organizátora kulturního života našeho kraje na počátku 20. století. S příspěvky věnovanými obrazu Ostravy v době jeho působení, ale též přímo literární činnosti Sokola Tůmy vystoupilo několik badatelů (historiků, kulturních historiků a literárních vědců) z naší univerzity (prof. Aleš Zářický, prof. Andrea Pokludová, prof. Jan Malura, dr. Martin Tomášek), dvě naše absolventky (Ing. Mgr. Zdeňka Klimková a dr. Martina Dragonová působící dnes v Památníku Petra Bezruče) i soukromý badatel a iniciátor tohoto setkání Ing. Milan Palák. Závěr programu obstaral dr. Viktor Velek z Fakulty umění, který spolu s Ostravskou bandaskou připravil hudebně-dramatické vystoupení s názvem Musica et Poetica. Pásmo ochutnávek z hudby a poezie spjaté s František Sokolem Tůmou. Akce se konala ve spolupráci čtyř pracovišť Filozofické fakulty (Centrum hospodářských a sociálních dějin, Katedra české literatury a literární vědy, Katedra historie a Centrum regionálních studií). V kooperaci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou vyjde ještě v tomto roce e-kniha s kapitolami, jež budou rozpracováním příspěvků na sympoziu pronesených. Tato kniha bude následně dostupná na webu FF OU i Moravskoslezské vědecké knihovny.
Zveřejněno / aktualizováno: 16. 06. 2025