Profesor Jiří Svoboda slaví devadesáté narozeniny

Literární historik, vědec a dlouholetý pedagog ostravské Pedagogické fakulty a pozdější Filozofické fakulty Ostravské univerzity, zakladatel Ústavu pro regionální studia, jehož transformací vzniklo současné Centrum regionálních studií FF OU, prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc., oslaví dne 19. ledna 2021 své devadesáté narozeniny. Badatelsky se zaměřuje na českou literaturu 19. a 20. století a regionální literární tradici českého Slezska a severovýchodní Moravy. Z knižně vydaných prací uveďme alespoň následující: Generace a program – studie o programech proletářské poezie (1974), Tvorba a region – sedm kapitol o literatuře na Ostravsku (1974), Vojtěch Martínek – život a dílo (1982), Z obzoru tvorby (1998), Cesty a zastavení – kapitoly z české literatury 20. století (2002)Tvorba a ideje (2010). Byl editorem a podílel se na mnoha publikacích, mj. na Kapitolách z literárních dějin Slezska a severní Moravy (2000), společně s prof. Dokoupilem a prof. Myškou připravil Kulturně historickou encyklopedii Slezska a severovýchodní Moravy (2005).

O životních osudech Jiřího Svobody se může zájemce dočíst v jeho vzpomínkové knize Toulky po ztracených krajinách, kterou roku 2018 vydala FF OU. Kniha zachycuje jeho dětství na Frýdecko-Místecku, studia v Olomouci, kde ho především ovlivnil prof. Oldřich Králík, působení na střední škole ve Frýdlantě nad Ostravicí a následně v Ostravě na Pedagogickém institutu, Pedagogické fakultě, a nakonec FF OU.

Za celé pracoviště CERES panu profesorovi srdečně gratulujeme a přejeme mu, aby se ho zdraví a elán držely i v další dekádě jeho života.

Prof. Jiří Svoboda

Zveřejněno / aktualizováno: 21. 01. 2021