Noc vědců 2013 na katedře germanistiky aneb Přehlídka emocí

Katedra germanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity se připojila k celoevropské propagaci vědy, vzdělání a školství pod názvem „Noc vědců“. Devátý ročník s podtitulem „Energií k poznání“ se konal poslední zářijový pátek a chtěl ukázat, čím žijí vědci, pedagogové a odborníci z mnoha oborů. Cílem této popularizační akce bylo formou zábavně laděných prezentací, krátkých přednášek, workshopů a instalací ukázat, jakým zajímavým badatelským problémům se v současnosti Filozofická fakulta OU věnuje. Protože jazykové vzdělání neodmyslitelně patří k hlavním oborům zájmu celé fakulty, připravila také katedra germanistiky prezentaci svých aktivit.

Noc vědců 2013 na katedře germanistiky aneb Přehlídka emocí

Návštěvníky z řad široké veřejnosti provedla prostorem katedry její vedoucí prof. Lenka Vaňková a prezentovala dva aktuálně realizované projekty, na kterých členové katedry germanistiky pracují. Prvním z nich byl Evropský projekt z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s názvem Posílení rozvoje Centra výzkumu odborného jazyka angličtiny a němčiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity (reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0222), který se věnuje bádáním v několika oblastech (odborný diskurz, jazyk techniky, medicíny atd.). Druhým představeným projektem, díky kterému se katedra germanistiky stala v poslední době baštou emoční lingvistiky v celoevropském měřítku, byl projekt podpořený Grantovou agenturou České republiky Výrazové prostředky emocionality v německo-české jazykové konfrontaci (ID: GA405/09/0718). Profesorka Vaňková seznámila návštěvníky nejen s projektovým záměrem, ale i s nejnovějšími publikačními výstupy. K výzkumu lidských emocí se vázal i malý úkol, který přítomní hosté s velkým zaujetím plnili – k fotografiím členů katedry a připojeným emočním výrazům v německém i českém jazyce měli přiřadit odpovídající emoci. Tato malá hra bavila nejen děti, ale i dospělé a při urputném zkoumání výrazů jednotlivých tváří a emočních jazykových prostředků jsme přistihli i celou řadu kolegů z akademické obce.

Zažité mýty o tom, jak je němčina neatraktivní a nevhodná pro umělecké ztvárnění vyvrátila skupina studentů pod vedením Dr. Ireny Šebestové svým dynamickým a neotřelým pojetím práce s autentickými německými texty.

Podle reakcí a hojného počtu příchozích můžeme první Noc vědců na katedře germanistiky označit za velmi úspěšnou. Věříme, že i touto formou je možné propagovat a zdůrazňovat důležitost jazykového vzdělání a kvalitních vědeckých projektů. V době, kdy je německý jazyk výraznou výhodou při budování kariéry - což si uvědomuje odborná veřejnost, méně však již studenti středních škol a jejich rodiče - je každý způsob jeho popularizace záslužný.

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017