Přednáška dr. Antonína Doláka na téma Umělá inteligence je hlavním problémem lidstva; a přijde brzy (pondělí 17. června 2019)

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

pondělí 17. června 2019 v 17:00 hod
Klub Atlantik, Čs. legií 7 (vedle Filozofické fakulty OU)

S vysokou pravděpodobností žijeme v přelomové době a jsme přelomovou generací, která se zřejmě ještě v produktivním věku dožije přelomové události: stroje mohou být chytřejší než lidé velmi brzo, podle průměrných odhadů kolem roku 2045, možná dokonce i mnohem dříve. To bude znamenat událost důležitější a pro lidstvo závažnější než obě dvě světové války (včetně války studené) dohromady. Exponenciální nárůst nových technologických objevů povede k obrovskému zrychlení technologického pokroku vedoucímu k technologické singularitě: za (téměř) nekonečně malý časový okamžik může superinteligence objevit (téměř) nekonečný počet nových průlomových vědeckotechnických objevů. Lidstvo zřejmě ztratí kontrolu nad planetou a bude překonáno superinteligencí mnohem chytřejší než je ono samotné. Je třeba se na to připravit, myslet zejména na zabezpečení umělé superinteligence, ovšem je obtížné kontrolovat něco mnohem chytřejšího než jsme my samotní. Přednáška se zamyslí i nad vztahem simulačního argumentu k tématu: je pravděpodobné, že už nyní žijeme v simulaci, kterou vytváří umělá superinteligence z jiné reality: ač to zní téměř bláznivě, přednáška pro to předloží pádné argumenty.

Přednášející:

PhDr. Mgr. Antonín Dolák, Ph.D., odborný asistent katedry filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity

Vstupné na přednášku do Klubu Atlantik: 60 Kč

Zveřejněno / aktualizováno: 14. 06. 2019