Prezentace nové knihy: Lumír Čmerda – (nejen) reliéfy a ilustrace

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

14. prosince 2017 v 18:00, klub Fiducia, Nádražní 30 (vchod z ulice Mlýnské)

Výtvarník Lumír Čmerda patřil v 60. letech k předním výtvarníkům Ostravy. Proslavil se svými grafikami a olejomalbami, ale nakonec se našel v dřevěných reliéfech a ilustracích. Za život vysekal více než 40 rozměrných dřevěných reliéfů pro řadu institucí (Hornicko-geologická fakulta VŠB, Vědecká knihovna v Ostravě, vinárna Amfora či restaurace Olympia v Porubě ad.), ale je třeba také autorem kovové kašny před kinem Luna v Ostravě-Zábřehu. Do Ostravy přišel roku 1954 jako pétépák, poté zde působil jako husitský farář, a nakonec se stal propagačním výtvarníkem Parku kultury a oddechu na Černé louce a pracovníkem Útvaru hlavního architekta města Ostravy. Ačkoli byl autodidakt, stal se členem progresivní Tvůrčí skupiny Kontrast a později i Svazu československých výtvarných umělců. Na počátku normalizace odešel z existenčních důvodů do Prahy, ale na Ostravsko se nadále vracel svou prací pro architekturu. Nejen jeho reliéfy a ilustrace zhodnocuje nová kniha Jakuba Ivánka a Svatavy Urbanové z Filozofické fakulty Ostravské univerzity, jejíž vznik podpořilo mj. Statutární město Ostrava.

obal

Zveřejněno / aktualizováno: 24. 11. 2017