Erasmus+: Proč je studium v zahraničí „a must-have“!

Po inspirativní zkušenosti ze zahraničního studijního pobytu v Německu se chci podělit o své zkušenosti, abych studenty a studentky zbavila obav a motivovala je k tomuto velkému a užitečnému kroku!

Jmenuji se Uliana, jsem studentkou 3. ročníku bakalářského programu Sociologie na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a minulý semestr jsem v rámci programu Erasmus+ strávila na univerzitě v německém Paderbornu. Po návratu jsem se rozhodla, že chci motivovat co nejvíce studentů k této jedinečné a obohacující zkušenosti, a proto právě teď čtete tento text! Pokud váháte, máte obavy a přemýšlíte, zda takové studium v zahraničí potřebujete a co by vám mohlo přinést, přečtěte si tento text!

Opravdu je tak těžké začít?

O možnosti studovat v jiné zemi jsem se dozvěděla už během 1. ročníku studia, ale vyjet jsem se rozhodla až v letním semestru 2. ročníku. Myslím, že je to pro studenty optimální: v prváku teprve zažívají první velké kroky a ještě potřebují čas pro zapojení se do celkového akademického procesu. Letní semestr je pak ideální – nejen kvůli příhodnému časovému umístění v rámci studia, ale také kvůli počasí: vyjedete do nové země, která na jaře rozkvétá, sundáte otravné bundy a budete sledovat, jak se zlepšuje nejen počasí, ale i vy sami.

Výběr možných univerzit pro zahraniční studium sociologie nebyl malý, ale já jsem se od začátku zaměřila na Německo. Vždycky jsem měla tuto zemi ráda a zajímal mě její jazyk, takže jsem si vybrala Paderborn. Zdejší univerzita má obrovský kampus uprostřed zeleně se širokou mezinárodní komunitou v krásném regionu Severního Porýní-Vestfálska. Z mého pohledu je to perfektní místo pro první zahraniční studijní zkušenost.

Samotné výběrové řízení na Erasmus+ je snadné: stačí poslat přihlášku s motivačním dopisem a životopisem a zúčastnit se pohovoru před komisí (řeknu vám s jistotou, že na Katedře sociologie to není vůbec stresující).

Když se teď ohlédnu zpátky, můžu říct, že strachu bylo mnohem víc než skutečných důvodů k obavám – Erasmus mi rozhodně dodal dospělejší pohled na život.

Není studium v zahraničí vždy těžké?

Všechny ty pestré a rozsáhlé zkušenosti z mého semestru se těžko popisují v krátkém textu, ale pokusím se o to: desítky nových známostí, bohaté cestování, rozvoj angličtiny, nové kulturní zážitky – a to nejen německé... No a studium. Hlavním příjemným překvapením pro mě byla rozmanitost aktivit: rozhodně se nebudete nudit a sedět pořád nad učebnicemi!

Noví lidé, nová místa, nové koníčky a zábavy – to je to, co bude tvořit základ vašeho semestru v zahraničí a co z této zkušenosti dělá pro studenta opravdový must-have. Nedokážu si představit, kde a jak jinde můžete získat takové unikátní znalosti, tak snadným a zajímavým způsobem!

Během semestru se mi podařilo vyjet na dva skvělé výlety do Nizozemí a Španělska, a to ani nezmiňuji všechna města, městečka a vesničky v Německu, které jsem stihla po vyučování navštěvovat! Cestovala jsem jak s kamarády, tak i sama – všechno to bylo zajímavé, takže se rozhodně neupínejte na to, že pro úspěšný Erasmus musíte být tou nejextrovertnější osobou.

Naučila jsem se nejen komunikovat s novými lidmi, ale také být sama se sebou.

Na závěr řeknu to, co jsem sama potřebovala slyšet na začátku celé této cesty: nedovolte pochybnostem a obavám, aby omezovaly váš život. Erasmus+ je příležitost poznat nejen nový svět, ale také nové stránky sebe sama – a to je velmi cenné.

Autorka textu: Uliana Martynova, 3. roč. sociologie (s redakčními úpravami)

Erasmus+: Proč je studium v zahraničí „a must-have“!

Zveřejněno / aktualizováno: 15. 02. 2024