Informace o oboru - Literární věda – teorie a dějiny národních kultur
Název studijního programu: Teorie a dějiny literatury
Název oboru: Literární věda – teorie a dějiny národních kultur
Standardní doba studia (v letech): 3 roky
Forma studia: prezenční, kombinovaná
Cíle studia studijního programu:
- Připravit odborníky, kteří zvládnou metodologii literární vědy, filozofii umění a vědy, literární komunikaci jako součást širšího kulturního dění. Studium se soustřeďuje se na širší kulturologický výzkum literatury a lidské existence, literatury a společnosti, literatury a dějin, napříč literatur a jednotlivých oblastí umění, s vazbou na vnější (mediální, hypertextový, ediční vztah) i na vnitřní (tradiční, regionální problematiku).
- Zlepšit kvalifikační strukturu pracovních týmů vysokých škol a výzkumných ústavů, připravovat vysokoškolsky erudované literárněvědné odborníky, kteří se orientují v různých myšlenkových a teoretických systémech, dovedou sledovat význam a smysl literatury v širších sociálních a komunikačních vazbách a souvislostech, mají široký kulturní přehled a kompetenci.
Cíle studia studijního oboru:
- Připravit literárněvědné badatele, kteří budou schopni samostatně řešit metodologické problémy spojené s vědami o umění, teorií a dějinami literatur, s vazbou na širší literární a mimoliterární vztahy, se znalostmi teorie literární komunikace, literární komparatistiky a regionalistiky.
- Zlepšit kvalifikační strukturu pracovních týmů literárněvědných a kulturologických pracovišť vysokých škol a výzkumných ústavů a připravit je na výzkum v širších sociálních a komunikačních vazbách.
Podmínky, které student předloženého studijního programu musí splnit v průběhu studia a při jeho ukončení:
Práva a povinnosti studenta doktorského studijního programu vymezují ustanovení zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách v platném znění, Statut Ostravské univerzity v Ostravě a zejména Studijní a zkušební řád Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě a Řád doktorského studia Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě, který byl schválen 18. 5. 2004 Vědeckou radou Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.- Individuální studijní plán
- Průběh studia se řídí individuálním studijním plánem, který po projednání se školitelem student vypracuje a školitel jej předloží oborové radě. Obsahuje:
- téma doktorské disertační práce,
- zaměření samostatné vědecké činnosti,
- studijní předměty, které absolvuje,
- plán zkoušek, které vykoná,
- studijní pobyty na domácích a zahraničních odborných pracovištích, zejména v Polsku a Slovensku,
- plánovanou účast na vědeckých konferencích, kterou bude každoročně inovovat,
- pedagogické působení,
- harmonogram studia.
- Pedagogická činnost v rámci prezenční formy doktorského studia je bezúplatná.
- Výuka studijního předmětu probíhá v českém, polském a slovenském jazyce formou přednášek a seminářů organizovaných jen pro tuto skupinu studentů, nebo při menším počtu studentů formou řízeného samostudia a individuálně organizovaných speciálních konzultací, které jsou evidovány a kontrolovány školitelem. Studenti mají možnost navštěvovat další předměty, které nabízí příbuzné doktorské obory na Ostravské univerzity (např. Teorie a dějiny české literatury), mohou absolvovat doktorské kurzy na Slezské univerzitě v Katovicích nebo na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře.
- Průběh studia se řídí individuálním studijním plánem, který po projednání se školitelem student vypracuje a školitel jej předloží oborové radě. Obsahuje:
Znalosti, vědomosti a další předpoklady uchazeče pro jeho přijetí ke studiu studijního programu:
- Vstupní požadavky na studenta:
Uchazeč je absolventem magisterského studia ve studijním programu filologie a mimo mateřský jazyk rozumí češtině, slovenštině a polštině, protože v těchto jazycích budou probíhat přednášky a konzultace. U přijímacích zkoušek musí prokázat:- Znalost relevantní odborné literatury (včetně zahraniční), předpoklady pro získávání hlubších teoretických znalostí a předpoklady pro samostatnou tvůrčí odbornou práci.
- Prezentuje výsledky dosavadní odborné a publikační činnosti, předloží vstupní projekt, v němž odůvodní volbu tématu zamýšlené disertační práce.
- Prokáže schopnost a aktivní znalost jednoho západního cizího jazyka (angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny) a znalost slovanského jazyka (mimo mateřský jazyk).
- Zaměření a rozsah požadovaných znalostí ve studijním oboru:
Do doktorského studijního programu jsou přijímáni absolventi magisterských studijních programů slovanských filologických oborů. Základní diferenciace studijního kurikula spočívá v tom, že český jazyk nemusí být pro studenta jazykem mateřským, i když základ bude odpřednášen v českém jazyce. U přijímacího řízení se u cizinců musí ověřit stupeň znalosti českého jazyka, aby byl uchazeč schopen odborně komunikovat na téma ze zvoleného oboru a byl bez problémů schopen samostatně studovat doporučenou literaturu. Umožní se tak studovat zájemcům o literárněvědné studium, aniž by podmiňujícím předmětem byly dějiny české literatury. Předpokládá se ovšem, že všechny písemné práce odevzdává student doktorského studia v jazyce, který určí oborová rada složená z odborníků českých, polských a slovenských, část přednášek a seminářů mohou být vedeny v českém, slovenském a polském jazyce a zkoušky bude vykonávat v jazyce, který se po konzultaci se školitelem závazně určí.
Rozsah požadovaných znalostí bude u každého studenta dále specifikován a konkretizován se zřetelem k tematickému zaměření disertační práce, avšak cílem je zvládnout metodologii literárněvědného výzkumu, pochopit vývojové pohyby, strategii textu a kontextu, estetiku textu, vztah literární vědy a pomocných věd literární vědy, interpretaci textu, literární komparatistiku.
Část doktorského studia, která zahrnuje povinné předměty, je závazná a končí požadovanou písemně zpracovanou prací a zkouškou. Jedná se o předmět teoretického základu, o filozofii a cizí jazyky. Volba dalších studijních předmětů se děje prostřednictvím individuální odborné profilace a patří mezi volitelné nebo výběrové.
S ohledem na odborné zaměření své disertace může být student zapojen do výzkumných záměrů a grantů řešených na školicím pracovišti, může mu být doporučeno navštěvovat přednášky a semináře konané na dalších školicích pracovištích v rámci OU nebo na jiných univerzitách a institucích, které jsou nositeli akreditovaných doktorských studijních programů. Tato účast je registrována a hodnocena školitelem. Studium je cíleně vedeno k přípravě vědecko-výzkumného a odborného filologického pracovníka v oboru Teorie a dějiny literatur.
Způsob a podmínky kontroly studia: zkoušky, jiný způsob
Zkoušky
- Dílčí zkouška z teoretického základu – po 1. roce studia.
- Zkouška z filozofie – do konce 2. roku studia.
- Zkoušky z cizích jazyků – slovanský jazyk do konce 1. ročníku, západní jazyk do konce 3. ročníku studia.
Další určené povinnosti
- Na konci 1. ročníku předloží doktorand školiteli dvaceti stránkový projekt disertační práce nebo jednu její kapitolu.
- Podmínkou vykonání zkoušky z filozofie je předložení písemné práce v rozsahu deseti stran na téma, které pokud možno souvisí s připravovanou doktorskou prací.
- Součástí zkoušek z cizích jazyků je předložení odborného životopisu a pojednání o doktorské práci v příslušném cizím jazyce. Na tomto základě je student schopen vést odbornou diskusi.
Profil absolventa studijního oboru obsahuje:
- Vymezení výstupních znalostí a dovedností – všeobecných, odborných a speciálních:
Absolvent je obeznámen s nejnovějšími metodologiemi literární vědy. Jeho znalosti prokazují, že došlo k prohloubení, doplnění a rozvíjení teoretického poznání, myšlení, vědomostí získaných v předcházejícím magisterském studiu filologie, dovede pracovat s odbornou terminologií, se strategií textu a kontextu, estetikou textu, ovládá metodologii pomocných věd literárních, má základy z literární komparatistiky. Výsledky své vědecké činnosti publikuje v odborném tisku. - Kvalifikační připravenost a míru profesní adaptability na podmínky a požadavky praxe:
Absolvent je vysoce kvalifikovaným odborným pracovníkem v oboru literární vědy se zaměřením na kulturologické vazby a meziliterární výzkum. Dovede vysledovat vývojový pohyb nejméně dvou kulturních oblastí, orientuje se v literárněvědné oblasti a v problémech filozofického myšlení, v historických, sociálních a kulturních souvislostech. Znalost jazyků slovanských a světových jazyků románského nebo germánského původu mu umožňuje pracovat v mezinárodních badatelských týmech a participovat na řešení samostatných výzkumných projektů. - Charakteristiku profesí a institucí, kde může uplatnit získané vzdělání:
Uplatní se na vysokých školách, ve výzkumných ústavech, vědeckých knihovnách, v literárních archivech a nakladatelstvích, v odborných institucích a organizacích u nás i v zahraničí.
Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022