Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Latinský jazyk a kultura středověku - Dějiny umění
Latinský jazyk a kultura středověku
Studijní program v kostce
Chcete se seznámit s latinou jako jazykem české literatury? Magisterské studium zaměřené na latinskou kulturu středověku vás naučí pracovat s latinskými texty středověkého období a rozumět jim v širším historickém a kulturním kontextu.
Náplň studijního programu sestává ze tří hlavních částí: první z nich se zaobírá středověkou latinou a středověkou latinskou literaturou evropskou i českou, druhá část programu zahrnuje kurzy četby, interpretace a překládání středověkých textů a třetí segment studia tvoří předměty seznamující se středověkými dějinami, myšlením a uměním. K zajímavostem programu náleží pozornost věnovaná středověkým rukopisům.
Od studia programu můžete v obecné rovině očekávat, že povede k prohloubení vašich jazykových kompetencí, k získání širšího společenského a kulturního rozhledu a k posílení tzv. měkkých dovedností, jako jsou např. schopnost kriticky pracovat s informacemi a veřejně je prezentovat.
Aktivním studentům nabízíme možnost účastnit se exkurzí a studijního soustředění, vycestovat do zahraničí na partnerské univerzity (např. v Německu, Polsku a na Slovensku) nebo se podílet na chodu katedry v roli pomocných vědeckých sil. Nadaní studenti mají příležitost zapojit se do výzkumné činnosti realizované v rámci projektů Centra pro studium středověké společnosti a kultury (Vivarium).
Latinský jazyk a kultura středověku
Že je latina mrtvý jazyk? Ne tak docela. Poslechni si, co o ni říká náš absolvent a zároveň kolega Jan Slíva. Zjisti, proč má smysl ji studovat, jak studium probíhá a kde všude se s ní můžete dodnes setkat.
Co od vás očekáváme?
Od uchazečů se očekává hluboký zájem o obor a předchozí znalost klasické latiny. Vedle latinářů je studium otevřeno také absolventům bakalářského studia příbuzných oborů (např. historie, dějin umění, filozofie, českého jazyka a literatury apod.). Zájemcům doporučujeme četbu českých překladů latinských děl a odborné literatury vztahující se ke středověkému písemnictví a kultuře.
Co se naučíte?
Jako absolvent studijního programu např.:
- budete umět překládat a analyzovat latinské texty z období středověku;
- získáte hlubokou znalost středověké evropské i české latinsky psané literatury;
- budete se orientovat v základních pravidlech práce se středověkými rukopisy;
- budete mít dobrý přehled o historii, myšlení a umění středověku;
- budete umět samostatně vyhledávat, kriticky hodnotit a interpretovat informace, formulovat a ověřovat hypotézy a prezentovat své závěry.
Kde a jak se uplatníte?
Jako absolventi navazujícího magisterského studijního programu se můžete uplatnit v knihovnách, muzeích, archivech, kulturních institucích, v nakladatelstvích, jako překladatelé nebo pokračovat ve studiu a získat kvalifikaci pro práci v oblasti vědy a univerzitního školství.
Konkrétní pracovní pozice
- archivář
- redaktor
- editor
- kulturní referent
- překladatel.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
- úspěšné vykonání ústní přijímací zkoušky
- řádné ukončení studia v (bakalářském) studijním programu
Oficiální podmínky pro přijetí 0,86 MB
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška se nepromíjí.
Okruhy k přijímací zkoušce
- Překlad úryvku latinského textu v rozsahu 10–15 řádků.
- Diskuze o tématu bakalářské práce.
Kritéria pro vyhodnocení přijímací zkoušky
- Schopnost porozumět latinskému textu a orientovat se v latinské gramatice (minimálně v rozsahu daném doporučenou literaturou): 80 bodů.
- Schopnost pojednat o pramenech a literatuře využitých ke zpracování tématu bakalářské práce, o zvolené metodě a dosažených výsledcích: 20 bodů.
Pro úspěšné absolvování přijímací zkoušky je nutno získat alespoň 50 bodů, maximální možný zisk je 100 bodů.
Doporučená literatura k přijímací zkoušce
Mikulová, Jana: Základní kurz latiny 1, Brno 2014 (dostupné on-line)
Mikulová, Jana: Základní kurz latiny 2, Brno 2013.
Organizace přijímacího řízení
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce doc. Mgr. Anna Pumprová, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU:
email: ;
telefon: +420 553 46 1234,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb v případě potřeby kontaktujte se svým dotazem studijní oddělení fakulty .