Adaptační týden výrazně pomáhá s přechodem na vysokou školu

Filozofická fakulta připravuje pro studentky a studenty prvních ročníků tak zvaný adaptační týden. Ten jim má pomoci seznámit se s prostředím vysoké školy, které se od středoškolského výrazně liší. Pro některé studující je přechod na vysokou školu z různých důvodů obtížný a předčasně, mnohdy i zcela zbytečně, ukončí studium. I tomu by měl adaptační týden zabránit.

„Studium na vysoké škole vyžaduje od studujících mnohem větší samostatnost a vyšší míru osobní odpovědnosti, než je tomu na středních školách,“ upozorňuje proděkanka pro vnější a zahraniční vztahy doc. Daniela Rywiková. Studentky a studenti si hned od začátku sami zapisují předměty a sestavují rozvrh, a to v digitálním prostředí, což vyžaduje dobrou orientaci v informačních systémech vysoké školy a znalost vysokoškolského prostředí. Studující, jejichž rodiče nemají s vysokoškolským prostředím žádnou zkušenost, se mohou cítit hendikepováni, ale pravdou je, že řada interních vysokoškolských procesů se od doby studia rodičů natolik změnila, že ani děti vysokoškoláků zpravidla nemají v tomto ohledu žádnou výhodu. Během adaptačního týdne jsou proto všichni studující velmi podrobně seznámeni s tím, co je během studia čeká.

Adaptační týden je koncipován tak, aby pomohl studujícím hned na startu splnit si všechny povinnosti, bez nichž nemohou zahájit studium. Pracovníci studijního oddělení názorně a dopodrobna představí všechny digitální pomůcky, vysvětlí, jak fungují, pomůžou prvákům se zápisy předmětů, sestavením rozvrhu, vysvětlí, co to jsou kredity, zápisy, a ukážou řadu „vychytávek“, které studium výrazně zefektivní. Studující se tak nemusí stresovat administrativními záležitostmi, ale mohou se hned od začátku plně věnovat svému vzdělávání, sebe rozvoji a objevování dalších výhod vysokoškolského života jako jsou studentské spolky, nabízené praxe a stáže, zahraniční pobyty, možnosti zapojení se do vědy a výzkumu a mnoho dalších.

Velkým přínosem adaptačního týdne je i neformální program, který připravují jednotlivé katedry. V rámci tohoto programu se prvačky a prváci seznámí se svými spolužáky i vyučujícími, takže hned od začátku prvního ročníku budou mít kamarády, na něž se mohou obrátit s prosbou o radu a pomoc, pokud by si i přesto s něčím nevěděli rady. Začátek semestru proto nebude spojený se zbytečným stresem a velkou neznámou, ale přirozeným začátkem nové životní etapy, na kterou budou dozajista rádi vzpomínat.

Adaptační týden pro studentky a studenty prvních ročníků FF OU

Adaptační týden výrazně pomáhá s přechodem na vysokou školu

Zveřejněno / aktualizováno: 31. 07. 2023