Erasmus+
Program Erasmus+ je jedním z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších programů Evropské unie. Funguje již více než 30 let a využily ho miliony studentů. Využijte této jedinečné příležitosti také vy a vyjeďte do světa s Erasmem!
Kdo může vyjet?
S Erasmem může vyrazit do světa student kteréhokoliv studijního programu (Bc., NMgr., Mgr., Ph.D.) v prezenční, kombinované i distanční formě, není nicméně podporována účast studentů prvního ročníku. Účast není věkově omezena.
Jaké jsou možnosti a jaká je výše stipendia?
S programem Erasmus+ můžete vyrazit buď na studijní pobyt nebo na praktickou stáž.
Kde můžu studovat nebo absolvovat stáž?
Program Erasmus+ zahrnuje:
- všechny členské země Evropské unie (Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko),
- země EHP, konkrétně Island, Lichtenštejnsko a Norsko,
- kandidátské země, tedy Severní Makedonii, Srbsko a Turecko,
- partnerské země (ostatní země světa).
Filozofická fakulta má uzavřeno více než 100 bilaterálních smluv s partnerskými univerzitami v rámci i mimo státy Evropské unie.
Aktuální seznam pro každé výběrové řízení, včetně počtu volných míst na partnerských univerzitách pro daný semestr, je k dispozici na Univerzitním portálu a bude vždy studentům v dostatečném předstihu před výběrovým řízením zaslán koordinátorkou pro zahraniční výjezdy, paní Ladou Gottwaldovou.
V případě praktické stáže se pak jedná o jakoukoliv veřejnou nebo soukromou organizaci aktivní na pracovním trhu nebo v oblasti vzdělávání.
Kdy se můžu přihlásit do výběrového řízení?
Přihlašování probíhá dvakrát ročně zvlášť pro zimní a letní semestr a to zpravidla koncem září pro následující letní semestr a během února pro následující zimní semestr. Konkrétní termíny jsou vždy s dalšími podrobnými informacemi rozesílány studentům e-mailem ze strany koordinátorky pro zahraniční výjezdy paní Ing. Lady Gottwaldové, a jsou také k dispozici na Univerzitním portálu - Výběrová řízení na zahraniční studijní pobyty a praktické stáže pro daný semestr.
Jak probíhá výběrové řízení?
V termínu stanovaném pro daný semestr je potřeba vyplnit a odeslat elektronickou přihlášku k výběrovému řízení a motivační dopis napsaný v jazyce studia.
Informace o výsledku výběrového řízení bude zveřejněna na portále.
Aby byl váš motivační dopis dobře ohodnocen, nezapomeňte na:
- stručné představení – jméno, obor a ročník studia,
- uvedení vybrané vysoké školy a zdůvodnění rozhodnutí, proč chcete vyjet právě na ni, v
- nástin předmětů, které chcete studovat na zahraniční univerzitě a zdůvodnění jejich výběru,
- Vaše dlouhodobé cíle a jak může výjezd pomoci k vašemu rozvoji,
- Vaše nejvýznamnější studijní/životní úspěchy (např. účast v mezinárodním projektu/programu),
- Vaše zapojení do mimoškolních aktivit (např. dobrovolnictví, studentské organizace a kluby),
- úroveň znalosti jazyka, ve kterém budete studovat a znalosti místního jazyka (např. doložený certifikát).
Motivační dopis by neměl překročit délku dvou stran A4. Nepodceňujte jazykovou a obsahovou správnost, váš dopis budou číst členové výběrové komise.
Aby byl váš motivační dopis dobře ohodnocen, nezapomeňte na:
- stručné představení – jméno, obor a ročník studia,
- uvedení cílové organizace, očekávané délky praktické stáže v měsících a zdůvodnění rozhodnutí, proč chcete vyjet právě na ni,
- nástin aktivit, které byste pro cílovou organizaci vykonávali,
- popis konkrétních cílů, kterých byste chtěli v rámci praktické stáže dosáhnout, včetně získaných zkušeností a znalostí,
- Vaše dlouhodobé cíle a uvedení, jak může stáž pomoci k Vašemu rozvoji,
- Vaše nejvýznamnější studijní/životní úspěchy (např. účast v mezinárodním projektu/programu, jiném než Erasmus+),
- Vaše zapojení do mimoškolních aktivit (např. dobrovolnictví, studentské organizace a kluby),
- úroveň znalosti jazyka, který budete při praktické stáži používat a znalosti místního jazyka (např. doložený certifikát).
Motivační dopis by neměl překročit délku dvou stran A4. Nepodceňujte jazykovou a obsahovou správnost, váš dopis budou číst členové výběrové komise.
Kritéria výběru na zahraniční výjezd
Za účelem co největší transparentnosti výběrového řízení přiděluje komise jednotlivým kandidátům body podle níže uvedených kritérií:
V případě dosažení stejného počtu bodů více studenty rozhoduje stanovisko proděkanky pro zahraniční vztahy.
Vybrali mě. Co bude teď?
Po oslavách této skvělé zprávy vás budou čekat informativní schůzky, na kterých vám bude vysvětlen další postup. Budete poučeni, jak vyplnit tzv. Learning Agreement s vybranými předměty, které budete chtít na zahraniční univerzitě studovat a další potřebné dokumenty. Po schválení dokumentů zahraniční univerzitou/cílovou organizací bude vše završeno podpisem tzv. Účastnické dohody mezi vámi a Filozofickou fakultou Ostravské univerzity, na jejímž základě vám bude také poskytnuto odpovídající stipendium.
Koho se můžu zeptat?
Se vším vám poradí fakultní koordinátorka pro zahraniční výjezdy paní
Ing. Lada Gottwaldová
Děkanát Filozofické fakulty
budova E (tř. Čs. legií 150/9, Moravská Ostrava), 1. NP, místnost E 113
telefon: 553 46 1806
e-mail:
Zveřejněno / aktualizováno: 15. 10. 2024