Konference o výuce soudobých dějin

Ministr školství pan Mgr. Josef Dobeš převzal záštitu nad III. ročníkem mezinárodní konference o výuce soudobých dějin, kterou pořádá Občanské sdružení PANT (provozovatel portálu www.moderni-dejiny.cz) ve spolupráci s městem Ostravou, Ministerstvem školství, Ostravskou univerzitou a Gymnáziem Olgy Havlové. Akce se bude konat ve dnech 9. a 10.12. 2010 v zasedacím sále Magistrátu města Ostravy. Konference je určena učitelům dějepisu základních a středních škol, metodikům a didaktikům z vysokých škol, ale také jejich studentům a pochopitelně i ředitelům škol.

Program:

První den koncipujeme jako "FESTIVAL VÝUKOVÝCH PROJEKTŮ" v oblasti výuky novodobých dějin. Pozvání přijali zástupci významných institucí a neziskových organizací, které na tomto poli vytvářejí zajímavé vzdělávací a praktické výukové projekty (například Člověk v tísni, ÚSTR, ÚJEP, Židovské muzeum, Romano džaniben, DMS, Collegium Bohemicum, Post Bellum, Západočeská univerzita, Muzeum romské kultury, Živá paměť, PANT a další). Setkání zástupců těchto institucí nabídne výjimečnou příležitost prezentace konkrétních výukových aktivit. Přínosná bude jistě i účast zástupců zahraničních institucí z Polska (IPN, Jagellonská univerzita v Krakově) a Slovenska (ÚPN, UK Bratislava). Naším záměrem je nabídnout prostor pro prezentaci a vzájemnou inspiraci či budoucí spolupráci zúčastněných subjektů.

Zahájení: 10.30
Zakončení: 18.00

Druhý den proběhne v podobě moderovaného diskusního panelu.
Za přítomnosti zástupců MŠMT, českých univerzit a didaktiků otevřeme diskusi na téma současné výuky novodobých dějin. Upozorníme na nejožehavější problémy současné výuky dějepisu na školách, bude se diskutovat o postavení učitele dějepisu a jeho kariérním i odborném růstu, o spolupráci vysokých a středních škol, o stavu přípravy studentů učitelství na pedagogických fakultách pro výuku novodobých dějin, podobách seminářů a praktické metodiky ve vysokoškolském prostředí a dalších tématech dle výběru hostů.

Tematické diskusní bloky:

I. Strategie ministerstva v oblasti výuky novodobých dějin
PaedDr. Marie Rauchová (MŠMT)

II. Potřeby a požadavky pedagogů vůči MŠMT
Mgr. Pavel Martinovský (ASUD, Předseda výboru)

III. Současný stav výuky novodobých dějin na českých školách - ZŠ, SŠ
Mgr. Jaroslav Pinkas (Gymnázium Jana Keplera v Praze, Ústav pro studium totalitních režimů
Mgr. Kamil Činátl Ph.D. (FF UK, Ústav pro studium totalitních režimů)

IV. Hodnocení stavu současné výuky didaktiky a metodiky dějepisu na VŠ
Doc. PhDr. Blažena Gracová, CSc. (FF OU) prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc. (FF UK)

V. Potřeby a požadavky pedagogů na didaktiky a metodiky z VŠ
Mgr. Jiří Hruška (Gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě, Občanské sdružení PANT)

VI. Pohled přes hranice – současný stav výuky na Slovensku a v Polsku
Dr. Maria Stinia (Odborná asistentka v Institutu historie Jagelonské univerzity v Krakově)

doc. PaeDr. Viliam Kratochvíl, PhD (Univerzita Komenského v Bratislavě)

VII. Učebnice a učební pomůcky pro výuku novodobých dějin, současný stav a výhledy
Mgr. Josef Märc (FF UJEP, Gymnázium Mostecká v Chomutově)

VIII. Podpora pedagogů v oblasti dalšího vzdělávání a profesního růstu
Mgr. Jiří Tůma (učitel ZŠ Mendelova Karviná, Odborný pracovník DVPP KVIC Nový Jičín)

O přípravách a výsledcích konference budeme pravidelně informovat na portálu www.moderni-dejiny.cz (vystupující, diskusní bloky a účast zástupců institucí).

Kontakt:

Dokumenty: