Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Biologie pro SŠ - Španělský jazyk pro SŠ
Učitelství biologie pro SŠ
Studijní program v kostce
Přírodopis a biologie patří mezi studenty základních i středních škol k oblíbeným předmětům. Někdy ovšem odrazuje poměrně velkým kvantem učiva. A rozhodujícím faktorem, který překlopí misky vah a motivuje studenty ke snaze všechny tyto informace vstřebat a případně dále pokračovat ve studiu biologie na vysoké škole, je kvalitní učitel. Ten, který motivuje, jasně vysvětluje a vede se studenty diskuse o probírané látce. Takový učitel musí být připraven do praxe po stránce vědomostní i metodické, a na to se snažíme studenty v průběhu navazujícího magisterského studia připravit.
Co od vás očekáváme?
Navazující magisterské studium je založeno na odborných vědomostech, získaných v předchozích letech studia bakalářského. Od studenta se očekává především zájem a snaha naučit se tyto informace předávat dále a rozvíjet své didaktické dovednosti.
Co se naučíte?
Navazující studium zahrnuje ve své podstatě tři hlavní oblasti vzdělávání. V první řadě je to oborová didaktika, která má budoucího absolventa seznámit s možnými výukovými přístupy pro předmět biologie, dále pak ucelení obsahu učiva na jednotlivých typech škol a samozřejmě realizace průběžných a souvislých praxí, které ověří připravenost studenta na reálnou výuku.
Absolvent specializace Učitelství biologie:
- disponuje širokým znalostním základem ve všech hlavních oblastech biologie
- je schopen v jasné a výstižné formě předávat biologické poznatky svým studentům
- dovede kvalitně pracovat s informačními technologiemi ve výuce
Kde a jak se uplatníte?
Očekává se převážně uplatnění jako učitel na ZŠ a různých typech SŠ. Odborné znalosti získané studiem však umožňují i možnost uplatnění v různých typech biologických laboratoří, správách CHKO, odborech životního prostředí a v dalších biologických oblastech.
Konkrétní pracovní pozice
Učitel na střední škole nebo 2. stupni základní školy.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
Každý uchazeč o navazující magisterské studium Učitelství pro střední školy koná kromě přijímacích zkoušek pro každou ze dvou aprobací také písemnou zkoušku z pedagogiky a psychologie (více v odstavci Test znalostí z oboru – pedagogika a psychologie) a motivační pohovor (více v odstavci Motivační pohovor k učitelství), celkem čtyři části přijímací zkoušky.
Písemná přijímací zkouška z biologie. Minimální počet bodů je 40.
Datum konání přijímací zkoušky bude zveřejněno v elektronické přihlášce uchazeče a na webových stránkách Přírodovědecké fakulty nejpozději 30. dubna 2025. Uchazeči nebudou k přijímací zkoušce zváni písemně, termín přijímací zkoušky jim bude také zaslán na kontaktní email.
Uchazeč je povinen úředně ověřenou kopii VŠ diplomu doložit v den zápisu do prvního ročníku studia v období 25. – 27. srpna 2025 nebo po podání žádosti v náhradním termínu do 30. září 2025. O konkrétním termínu pro jednotlivé studijní programy budou uchazeči navržení k přijetí do studia informováni prostřednictvím informačního systému po termínu skončení přijímacích zkoušek. Termíny budou zveřejněny na webových stránkách PřF OU a zaslány na kontaktní emaily uchazečů.
Podmínkou přijetí ke studiu ve studijním programu uskutečňovaném v českém jazyce je současně prokázání znalosti českého jazyka, schopnosti porozumět psanému a mluvenému projevu v českém jazyce. Znalost českého jazyka lze prokázat v den zápisu (viz předchozí odstavec) takto:
- úspěšným složením maturitní zkoušky z českého nebo slovenského jazyka nebo
- státním občanstvím České republiky nebo státním občanstvím Slovenské republiky nebo
- složením státní zkoušky základní z českého jazyka na některé jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky v České republice nebo
- dokladem o vykonání Certifikované zkoušky z češtiny pro cizince minimálně na úrovni B1 (CCE-B1) - Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy nebo
- úspěšným absolvováním bakalářského nebo magisterského studijního programu v českém nebo slovenském jazyce.
Certifikáty z jazykových škol mimo bodu d) nebudou akceptovány.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška bude prominuta uchazeči, který je absolventem nebo studentem posledního ročníku bakalářského studijního programu Biologie nebo programu příbuzného.
O prominutí přijímací zkoušky je nutno požádat děkanku fakulty (prostřednictvím studijního oddělení) nejpozději v pracovní den předcházející dni konání přijímací zkoušky. Součástí žádosti musí být kopie přílohy diplomu (Diploma supplement) nebo kopie výpisu absolvovaných předmětů bakalářského studia (= „Průběh studia“) potvrzená studijním oddělením univerzity v dubnu/květnu 2025. Absolventi Přírodovědecké fakulty OU po roce 2010 nemusí Průběh studia k žádosti dokládat. Průběh studia také nemusí dokládat absolventi sdruženého bakalářského studia Filozofické a Pedagogické fakulty OU po roce 2018, kteří měli minor sdruženého bc. studia na Přírodovědecké fakultě OU (Matematika minor, Geografie minor, Chemie minor, Biologie minor, Fyzika minor a Informatika minor). Formulář žádosti je dostupný na webových stránkách PřF OU.
Okruhy k přijímací zkoušce
Obecná biologie
- Základy molekulární a buněčné biologie.
- Genetika.
- Obecná mikrobiologie.
- Základy evoluční biologie.
Biologie rostlin
- Anatomie rostlin.
- Fyziologie rostlin.
- Ekologie rostlin.
- Systém a fylogeneze rostlin.
Biologie protistů a hub
- Stavba těla protistů a hub.
- Rozmnožování a životní cykly protistů a hub.
- Systém a fylogeneze protistů a hub.
Biologie živočichů
- Anatomie živočichů.
- Fyziologie živočichů.
- Ekologie živočichů.
- Systém a fylogeneze živočichů.
Biologie člověka
- Anatomie člověka.
- Fyziologie člověka.
Ekologie
- Obecná ekologie.
- Základy populační ekologie a interakce.
- Životní historie.
- Ekologie společenstev a ekosystémů.
Vzor přijímací zkoušky
- Vzorový test 0,18 MB
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
Žádné přílohy ani diplom o absolvování bakalářského studijního programu na fakultu uchazeči předem nezasílají. Uchazeči o studium v navazujících magisterských programech doloží úředně ověřenou kopií vysokoškolského diplomu v den zápisu do prvního ročníku studia.
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce Mgr. Milan Koch, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
email: ;
telefon: +420 553 46 1234,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem příslušného pedagogického poradce nebo studijní oddělení.