Výstava fotografií: Ázerbájdžán čeká, až ho objevíte

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Galerie na chodbě Filozofické fakulty OU dává mimo jiné zahraničním studentům prostor představit země, z nichž pocházejí. Této příležitosti využil Gambar Gambarov, který připravil výstavu fotografií Ázerbájdžánu. Domovskou univerzitou Gambara Gambarova je Slovanská univerzita v Baku, kde působí jako ředitel Centra pro český jazyk a kulturu. Nyní je díky Euroasijskému akademickému fóru studentem doktorského stupně Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Ázerbájdžán se stále jeví jako země vzdálená, spíše neznámá. Kulturně má však k České republice blíže, než by se mohlo na první pohled zdát. „Ázerbájdžán je nesmírně multikulturní, jsou zde vedle sebe mnohá náboženství i národnosti. To je skutečná hodnota naší země, které jsou si Ázerbájdžánci vědomi,“ uvedl Mgr. Gambarov při zahájení výstavy. Především z fotografií je patrné, že se zde prolínají prvky evropské i orientální a že hlavní město Baku je moderní metropolí evropského střihu. Ázerbájdžán však láká i na řadu přírodních krás, památek a národních parků.

Hostem vernisáže byl Eldar Valiyev z Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky, který vzpomenul prohlubující spolupráci mezi oběma univerzitami i zeměmi. Od letošního jara se v Národních parcích Şahdağ a Hirkan mohou turisté procházet po klasických turistických značkách, jaké znají z českých lesů a hor. Značení stezek prováděli přímo v terénu členové Klubu českých turistů, kteří přijeli do Ázerbájdžánu v rámci spolupráce s ázerbájdžánským Ministerstvem životního prostředí. I z vystavených fotografií je patrné, že přírodních krás a turisticky atraktivních destinací se v Ázerbájdžánu nabízí víc než dost, stačí si jen sbalit batoh a prázdninové objevování může začít. Na úvod se však nechte inspirovat výstavou fotografií v Galerii na chodbě, která je k vidění do 3. května.

Ázerbájdžán čeká, až ho objevíte

Zveřejněno / aktualizováno: 15. 04. 2019