Proměny struktur a vztahů ve středověké společnosti (projekt SGS, 2020)

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Projekt „Proměny struktur a vztahů ve středověké společnosti“ volně navazuje na předchozí projektové záměry týkající se výzkumu středověké společnosti, kultury a příslušných pramenů realizované v rámci Centra Vivarium. Hlavní podstatou a přínosem celého projektu je intenzivní zapojení studentů doktorského a magisterského studia do interdisciplinárního výzkumu sledované problematiky. Studenti se budou zabývat sledovanými okruhy otázek z pohledu témat svých graduačních prací a zároveň budou zapojeni do týmové práce.

Jejich účast na projektu bude využita pro zintezívnění a prohloubení výzkumu, který je základem jejich graduačních prací. Společným badatelským tématem je otázka proměn struktur a vztahů ve středověké společnosti se zaměřením na prostředí českých zemí (s přesahem do zahraničí). Hlavními okruhy výzkumu budou rozmanité sociální, politické i ekonomické vztahy, které se vyskytovaly uvnitř středověké společnosti. Podoba vnitřních struktur středověké společnosti byla určována řadou faktorů, jako byla mocenská role panovníka, šlechty a ostatních stavů, podoba a složení zemských institucí (sněmy, soudy), církevní správa či pozemkové vlastnictví. Výzkum zohlední základní sociální struktury (úloha rodiny a manželství), úlohu společných kulturních identit a víry či roli formální komunikace, gest a symbolů při utváření vztahů a vazeb uvnitř středověké společnosti. Struktury a vazby uvnitř středověké společnosti tak budou vnímány v jejich širokém významovém spektru a daná problematika bude zkoumána za možného využití různých metodických přístupů. Hlavními výstupy projektu budou vypracované odborné studie všech členů řešitelského týmu, které budou publikovány v recenzovaných odborných periodikách a sbornících (část bude publikována v zahraničí).

Zveřejněno / aktualizováno: 05. 03. 2020