Noc vědců s Filozofickou fakultou

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Letošní ročník oblíbené Noci vědců nese podtitul ČAS. Filozofická fakulta letos přináší online i prezenční program, který začne v pátek 24. září od 17 hodin v budově Fakulty sociálních studií na Českobratrské ulici 16.

Studenti a pedagogové katedry dějiny umění a kulturního dědictví zavedou návštěvníky formou krátkých virtuálních prohlídek na tři známá ostravská místa, kde divákům ukáží jejich proměnu vizuální, i to, jakou plnila funkci v minulosti a jakou plní dnes. Návštěvníci tak budou mít možnost nahlédnout do minulosti budovy bývalého obchodního domu Ostravica - Textilia, do neogotické budovy dnešního rektorátu Ostravské univerzity či do pohnuté historie Slezskoostravského hradu.

Studenti katedry historie si pro návštěvníky připravili krátké video, v němž diváky seznamují s tím, jak odlišně vnímal čas například středověký sedlák, mnich v klášteře nebo šlechtic. Herec divadla Petra Bezruče Milan Cimerák se na okamžik převtělil do těchto postav, aby ukázal, jak různě a účelově se v minulosti pohlíželo na čas, jakou roli hrál čas v životě různě sociálně situovaných lidí. Krátké video bude mít svou premiéru právě na Noci vědců, ale do budoucna může sloužit jako skvělý doplněk k výuce například v hodinách dějepisu.

V diskuzi sociologa Víta Horáka a filosofky Zuzany Rybaříkové se zase podíváme na to, proč nám čas stále uniká, kde vznikla potřeba měřit čas a zda lze žít bez času.

Katedra českého jazyka zve návštěvníky na workshop, kde si mohou ověřit své znalosti staré češtiny, zjistit, jak moc se staročeština liší od té současné. Návštěvníci si sami budou moci „přeložit“ staročeské rýmovačky a balady, a je otázkou, zda se jim podaří rozkrýt humor a necudnosti v nich ukryté…s pomocí lingvistů katedry českého jazyka to snad nebude nic obtížného.

Přijměte pozvání na program Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Zveřejněno / aktualizováno: 14. 09. 2021