Ke studiu zveme zájemce o historii a umění

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Filozofická fakulta Ostravské univerzity až do 8. září přijímá zájemce o studium Univerzity třetího věku. U uchazečů nezáleží na předchozím vzdělání, jediným předpokladem ke studiu je zájem dovědět se něco nového a důchodový věk.

Pokud rádi navštěvujete hrady a zámky pro jejich sbírky porcelánu, nábytku, obrazů nebo knih, právě vám je určený přednáškový cyklus Milovníci umění – sběratelé – mecenáši, který dává nahlédnout do uměleckých sbírek českých panovníků, církve i šlechty. Čím byly sbírky tak cenné a proč se sběratelství stalo v devatenáctém století módní záležitostí? Posluchači se dozví, jaký osud čekal některé významné české umělecké sbírky během proměnlivého dvacátého století. Odhalí společenský význam sběratelství a mecenášství, krásu sbírek i jejich skutečnou hodnotu.

Druhý z nabízených cyklů osloví každého, kdo se zabývá českou historií, ale rád by si rozšířil obzory o hlubší znalosti. Společnost v českých zemích v proměnách času nabízí čtyři tematické okruhy, které se týkají Slezských knížectví, demografie, ekonomických, kulturních, společenských proměn a struktur. Další z okruhů se věnuje šlechtě, genealogii a heraldice. Poslední z nich se zaměří na ženskou identitu v náboženském a kulturním kontextu. To vše s ohledem na náš region.

Uchazeči se mohou hlásit prostřednictvím elektronické přihlášky na webových stránkách Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Cena jednoho cyklu na jeden akademický rok činí 800 korun. Přednášky jsou přizpůsobeny zájmu posluchačů, kteří se nemusí obávat zkoušek ani zápočtů. Na konci studia obdrží osvědčení o absolvování, ale především si odnesou řadu zajímavých informací a znalostí, které mohou dále rozvíjet na základě doporučené literatury. Posluchače čeká celkem 24 přednášek, které se budou konat vždy jednou za 14 dní po dobu 4 semestrů (tj. 2 let).

Zveřejněno / aktualizováno: 20. 08. 2019