Od komunistického puče k pražskému jaru: oslavy 100 let republiky vrcholí

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Poslední přednáška z cyklu Osudové osmičky bude věnována letem 1948 a 1968. Byla Ostrava opravdu „výkladní skříní“ komunistického režimu? Jak Ostravané prožívali roky 1948 a 1968?

Po celý rok připomínala Ostravská univerzita 100. výročí založení Československé republiky různými přednáškami, výstavami i dalšími akcemi pro veřejnost. Nyní se oslavy blíží k vrcholu, zbývají poslední dvě zásadní akce.

Jednou, tou první z nich je poslední přednáška z cyklu Osudové osmičky (setkání s historiky a vědci z Ostravské univerzity ke staleté hitorii) bude věnována letem 1948 a 1968. Složitá cesta Československa od komunistického puče, přes represe padesátých let, až po rok 1968, který znamenal jistou naději. Všechny události let 1948 a 1968 si připomeneme s ostravskou historičkou prof. Ninou Pavelčíkovou. Byla Ostrava opravdu "výkladní skříní" komunistického režimu? Jak Ostravané prožívali roky 1948 a 1968? Přijďte 20. září 2018 do Centra PANT, dozvíte se odpovědi.

Facebooková událost: Od komunistického puče k pražskému jaru
Rozhovor k tématu s prof. Ninou Pavelčíkovou na Českém rozhlase
Rozhovor k tématu s prof. Pavelčíkovou: Pořad České televize Srpen 1968

Tou druhou je hudebně-divadelní akademie s názvem Z monarchie do republiky, která uzavírá celoroční program a spojuje v sobě hned několik žánrů. Diváky nečeká suchopárné převyprávění historie, ale zábavný kabaret plný dobových písní, scének a osobností, které budou s humorem a nadhledem komentovat vybrané události, jež ovlivnily vznik Československa. Nečekejte žádné učebnicové výklady, autoři akademie přistupují ke klíčovému okamžiku našich dějin s nadhledem a pro diváky vybírají okamžiky, které se do školních osnov nedostaly. Režie celé akademie se ujal člen Divadla Petra Bezruče Milan Cimerák, účinkovat budou studenti i akademičtí pracovníci Ostravské univerzity. Pány profesory, docenty a vyučující na Ostravské univerzitě tak diváci mohou spatřit ve zcela jiné roli. Premiéra bude 18. října v divadle MÍR v Ostravě Vítkovicích. Více informací přineseme v průběhu září na OU@live.

Zveřejněno / aktualizováno: 05. 09. 2018