Transsibiřská magistrála aneb cesta z Moskvy do Vladivostoku

Katedra slavistiky FF OU ve středu 30.11.2011 v místnosti E323 přivítala dva zapálené cestovatele, Jana Vaňka a Martina Zábojníka, kteří přednesli velmi poutavou přednášku o putování z Moskvy do Vladivostoku po nejdelší železnici světa. Celý výklad byl doprovázen promítáním diapozitivů z cest. Poté co se zúčastnění studenti a učitelé dostali prostřednictvím výkladu obou cestovatelů až na konec trasy, tj. do Vladivostoku, promítli přednášející ještě diapozitivy z Mongolska. Tato část výklad byla zároveň jakýmsi vrcholem jejich vystoupení. Zúčastnění uviděli, jak vypadají jurty, dozvěděli se, co je to kumys a jak probíhají v Mongolsku volby. Byl to výlet do úplně jiného světa, který nezná internet, mobilní telefony a přeplněná nákupní centra. Byla to výprava po stopách našich předků, jejichž život byl opravdový, neboť nebyl závislý na elektrické energii a informačních technologiích. Po skončení přednášky proběhla diskuze, studenti a vyučující měli možnost položit Janovi i Martinovi nejrůznější otázky. Povídání o Transsibiřské magistrále bylo pěkným zpestřením semestru a příjemným rozptýlením od pravidelné výuky.

Transsibiřská magistrála aneb cesta z Moskvy do Vladivostoku

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017