Rusistický večírek dne 14. 3. 2007

Den s překladem, 14.3. 2007, měl pro studenty rusistiky ještě jedno zajímavé vyústění. V 18,00 byl totiž v Televizním klubu zahájen večírek s bohatým programem a mezinárodní účastí. Kromě vyučujících a studentů z KSLA FF OU se této akce zúčastnili i slovenští studenti z univerzity Konštantýna Filozofa v Nitře a dále pak ruští stážisté z naší partnerské univerzity v Nižním Novgorodu. Veselá moderátorská dvojice Markéta Lážová a Markéta Tomášová (3. ročník, RJSP), která uvítala účastníky a provázela je večerem v češtině i ruštině, odstartovala scénky a pěvecká čísla českých studentů. Na úvod zazněla Okudžavova Staraja gruzinskaja pesnja v podání PhDr. Jeleny Kupcevičové. Poté přečetl Martin Dočkal, student 3. ročníku RJSP, jednu historku z Deníku Ostraváka, aby si místní, a především pak zahraniční účastníci, do sytosti vychutnali ostravštinu. Následovala ještě jedna Okudžavova lyrická píseň Zajezžij muzykant tentokrát v podání Mgr. Igora Jelínka. Scénku nazvanou Puškin a Gogol z dílny ruského spisovatele Daniila Charmse skvěle zahráli Tomáš Kolařík a Petr Horák. Odvedli kus akrobatické práce a byli odměněni bouřlivým potleskem. Dále byla na programu píseň (pro změnu od Bulata Okudžavy) Goluboj šarik. Dalším hereckým číslem byla scénka věnovaná problematice rusko-českých homonym. V ní nám studenti třetího ročníku magisterského studia, Jiří Števove a Petra Psíková, ukázali, jakých prohřešků proti ruštině bychom se my rusisté neměli dopouštět. Nápad byl skvělý, provedení rovněž.

Ruští stážisté měli připravený neméně zajímavý a pestrý program. Hojně využívali převleků a za zvuků písně tureckého zpěváka Tarkana nám předvedly břišní tance a posléze i některé klasicky ruské tanečky. Zaznělo několik ruských písní, jak sólově tak sborově, za doprovodu kláves. Dívky nás potěšily i tím, že si vybraly píseň Emanuela Frynty, kterou zazpívaly v českém originále. Závěrečná (jak jinak než) Okudžavova píseň Davajte vosklicať prodchnutá myšlenkou kamarádství a sbratření celého lidstva byla, dle mého názoru, vkusnou tečkou za všemi vystoupeními.

Večírek pokračoval i po skončení připraveného programu – zpívalo se, debatovalo se. Poslední účastníci se rozešli v pozdních nočních hodinách. Stážisté z N. Novgorodu byli nadšeni a s díky se s námi loučili. Prý na to budou vzpomínat. My také.

Rusistický večírek 14. března 2007

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 09. 2016