Do třetice všeho dobrého aneb Trojí křest na Katedře germanistiky

Křty dětské či lidské obecně obvykle situujeme do kostelů, křty knih či CD pak do muzejí, klubů nebo galerií... Nicméně dějištěm knižních křtů se může stát i univerzita. Katedra germanistiky FF OU tak v úterý 15. února od 15.45 v Banketní místnosti Filozofické fakulty křtila hned tři publikace. Jednou z nich byla monografie „Textverstehen: Analysen zu Kohäsion und Kohärenz am Beispiel journalistischer Texte“, od Šárky Sladovníkové, někdejší externí doktorandky a dlouholeté spolupracovnice katedry, na téma analýzy publicistického textu. Dalším textem byla práce Evy Cieślarové uvádějící do problematiky frazeologismů týkajících se člověka a všeho s ním spojeného, nazvaná „Phraseologismen im Wörterbuch und im deutschen und tschechischen Sprachgebrauch: Am Beispiel von Phraseologismen mit dem Bild von Mann und Frau!“. Poslední publikací v řadě byly „Aspekte der Emotionslinguistik“ kompendium doktorandských a studentských příspěvků od studentů magisterského a doktorského studia z germanistik ostravské a würzburské, Marka Gajdy, Cornelie Leis, Milana Pišla, Sonji Rosen, Miroslavy Tomkové a Šárky Valové. Tematickým svorníkem publikace, kterou editovala vedoucí KGE FF OU Lenka Vaňková a würzburský germanista a hostující profesor na KGE FF OU, Norbert Richard Wolf, rovněž přítomný na této akci, byly emoce v jazyce. Volba tohoto tématu odpovídá dlouhodobému odbornému zájmu katedry. Čtenář se tak po přečtení kompendia může dozvědět více např. o emocích ve filmových titulcích, próze, dramatu nebo lidových písních. Celá akce proběhla v příjemné atmosféře za účasti prorektorky doc. Ivy Málkové a proděkana doc. Jana Malury a pedagogů a studentů KGE. Celá banketní místnost byla zaplněna tak, že by frazeologicky řečeno, „ani jablko nepropadlo“. Kulturní rámec poskytla celé akci hra již vzpomínaného Marka Gajdy, který akci doprovodil varhanní hrou z děl světových hudebních klasiků. Přejme tedy našim třem germanistickým „miminkům“, aby dobře a zdravě vyrostla, tedy, aby si našla mnoho spokojených čtenářů!

Do třetice všeho dobrého aneb Trojí křest na Katedře germanistiky

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 09. 2016