Seminář v Haus Schlesien Königswinter

Ve dnech 30.9. – 6.10. 2007 se zúčastnilo 35 studentů katedry germanistiky FF Ostravské univerzity semináře s názvem „Schlesische Begegnungen“, pořádaného německým kulturním a vzdělávacím centrem Haus Schlesien.

Náplní semináře byly přednášky týkající se odsunu Němců z pohraničních oblastí Polska a tehdejšího Československa, osobní setkání studentů s pamětníky poválečných událostí, prohlídka výstavy zdejšího muzea (Museum für schlesische Landeskunde) zaměřené na tematiku běžného života Němců ve Slezsku a dočasně věnované německému spisovateli Josephu von Eichendorffovi.

Studenti navštívili rovněž významná místa a památky v okolí, např. Bundeszentrale für politische Bildung v Bonnu, Kölner Dom a Museum der Geschichte v Kolíně nad Rýnem.

Akce byla ukončena prezentacemi skupinových prací našich studentů, připravovaných během celého týdne. Jejich náměty se vztahovaly na problematiku česko-německých vztahů: zabývaly se vzájemnými předsudky obyvatel těchto zemí, evropskými národnostními menšinami, Evropskou unií a jejím rozšiřováním, hospodářstvím, politikou a zahraničními investicemi v České republice, poválečným vývojem a Jaltskou konferencí.

Seminář byl nejen příležitostí k poznávání německých reálií, ale stal se zároveň podnětem k dalšímu studiu česko-německých vztahů a jiných aktuálních otázek současné Evropy.

Seminář v Haus Schlesien Königswinter

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 09. 2016