Jarní workshopy pro střední školy na katedře germanistiky

Jarní slunce možná láká k návštěvě přírody, žáky Mezinárodního gymnázia 1st International School of Ostrava a Gymnázia J. Kainara v Hlučíně však vylákalo k návštěvě katedry germanistiky FF OU. Jak už se stalo dobrým zvykem, měli žáci opět možnost zúčastnit se dvou workshopů, které pro ně připravili členové katedry, aby ukázali, že němčina nespočívá v drilu a cvičeních, ale skýtá mnoho podnětů ke kreativitě.

Ve workshopu NICHTS IST UNMÖGLICH! DIE SPRACHE DER WERBUNG rozebírali s žáky lektoři DAAD, M. E. Zagst a M. Winkler, M.A., jazyková specifika reklam různých německých firem. Ukázalo se, že i lingvistická analýza může být doslova a do písmene sladká - to když studenti při rozboru reklamy na želatinové bonbony mohli tuto sladkost i sami ochutnat.

V následujícím workshopu NE ČTENÁŘ, PISATEL JE VINEN!? ANEB JAK JE TO S (NE)SROZUMITELNOSTÍ TEXTU se žáci s dr. E. Poláškovou snažili odvodit, v čem spočívá srozumitelnost textu. Na konkrétních ukázkách byly demonstrovány problematické aspekty německých textů a možnosti různého pojetí textu se stejným obsahem. Nakonec si žáci sami vyzkoušeli, jak těžké může být napsat text, který je pro recipienta srozumitelný a jednoznačný.

Věříme, že s těmito workshopy zájem žáků a vyučujících SŠ neskončí a opět se brzy uvidíme, např. už v dubnu při akcích 7. česko-německých kulturních dnů v Ostravě, které nabízí jedinečnou příležitost spojit zábavu s možností rozšířit si obzory v oblasti německého jazyka a kultury.

Jarní workshopy pro střední školy na katedře germanistiky

Zveřejněno / aktualizováno: 29. 03. 2017