Studenti Katedry germanistiky FF OU v Ludwigsburgu

Na konci listopadu 2015 se studentům katedry germanistiky naskytla jedinečná příležitost účastnit se týdenního zájezdu do Ludwigsburgu, který byl organizován v rámci projektu Strategie EU pro Podunají (Strategie der Europäischen Union für den Donauraum), na kterém se podílí jak katedra germanistiky, tak i přímo katedrální studentské noviny ODRAZ, které vede lektor DAAD, Marco Winkler, M.A. Tento projekt s názvem „Interkulturalität und Mehrsprachigkeit in den Schulen im Donauraum“ („Interkulturalita a vícejazyčnost ve školách v Podunají“) je organizován Pedagogickou vysokou školou Ludwigsburg a finančně podporován nadací Baden-Württemberg-Stiftung (Bádensko-württemberská nadace) v rámci programu „Perspektive Donau: Bildung, Kultur und Zivilgesellschaft“ („Perspektiva Dunaj: Vzdělání, kultura a civilní společnost“).

Díky studentům Pedagogické vysoké školy Ludwigsburg, kteří naše studenty provázeli, poznali studenti germanistiky tento kraj ze všech možných perspektiv. Navštívili švábský pivovar a ochutnali místní speciality, u kterých samozřejmě nesmělo chybět švábské pivo. Po prohlídce zámku v Ludwigsburgu, největšího barokního zámku Německa, mohli obdivovat krásy města, mimo jiné působiště básníka Eduarda Mörike a filozofa Davida Friedricha Strauße nebo náměstí, které právě ožilo vánočními trhy se svými mnoha lákadly, takže se město studentům vrylo do paměti s typickou vůní svařeného vína, pečených klobás a jelit. Pobyt byl obohacen i o sportovní zážitek s vítěznou náladou, to když za účasti studentů basketbalisté RIESEN Ludwigsburg porazili Herbalife Gran Canaria v Eurocupu. Na programu byla také návštěva Stuttgartu, kde se cílem stal Dům historie Bádenska-Württemberska (Haus der Geschichte Baden-Württemberg) a městská knihovna.

Především však si studenti odnesli zajímavou zkušenost přímo z Ludwigsburgu, kde měli hospitovat v hodinách na základní škole, která je multikulturně zaměřena a nabízí vzdělání mnoha zahraničním žákům, především z muslimských rodin. Těm vychází vstříc nejen při výuce německého jazyka, ale také např. tím, že školní kuchyně se dětem přizpůsobila a nevaří vepřové maso. Z údivu nevycházeli studenti ani při návazné exkurzi na vysoké škole, především kvůli jejímu vybavení a možnostem, které zdejší studenti mají – obrovský kampus nabízí při příznivém počasí mnoho kulturních a sportovních akcí, studenti si mohou zaplavat v bazénu, na přednášky si mohou vzít i své čtyřnohé miláčky, jídlo v menze je výborné a nabídka pokrmů je mnohem širší než u nás. V přízemí se nachází kuchyně, která je krásně zařízena a kterou naši studenti také sami vyzkoušeli, když si o posledním večeru spolu s ludwigsburgskými studenty společně chystali večeři na rozloučenou.

Co k takovému zážitku dodat? Snad jen přání, aby takových projektů, které nabídnou studentům nejen nové zkušenosti, ale také je motivují do dalšího studia němčiny, bylo více a naši studenti se jich brzy opět mohli účastnit.

Eva BAJEROVÁ, Erika SCHULLOVÁ a Natálie SIKOROVÁ
(viz http://periodika.osu.cz/odraz/studenten-der-universitaet-ostrava-in-ludwigsburg/)

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2017