Workshopy na KGE v rámci projektu NEFLT dne 4. prosince 2013

logolink

• Matinée s regionálními spisovatelkami - tentokrát s Evou Tvrdou.
  • Kreuz und quer durch deutschsprachige Länder IV.

Dne 4. prosince 2013 proběhly na KGE další, v letošním kalendářním roce již poslední workshopy v rámci projektu NEFLT.

Jedním z nich bylo opět setkání s regionálními spisovatelkami, které navázalo na listopadový workshop a které bylo tentokrát věnováno Evě Tvrdé. Eva Tvrdá se ve svém literárním díle věnuje hlavně příběhům a osudům lidí na Hlučínsku. Svými knihami přispívá k šíření a uchovávání regionální literatury, která nebývá příliš známá. Jde však o důležitou součást nejen literatury, ale i historie, která by často zůstala zapomenuta. Zvláštnosti dějin Hlučínska se odráží v životních osudech hrdinů a hrdinek, které ovlivňuje pohnutá válečná a poválečná doba, národnostní původ i rodinné vztahy.

V rámci workshopu seznámila Eva Tvrdá účastníky workshopu - akademické pracovníky, studenty KGE, vyučující SŠ a jejich studenty i další zájemce o německý jazyk a literaturu - se svou literární tvorbou, představila radosti i strasti své literární tvorby, zmínila některá úskalí práce s prameny i autentickými výpověďmi pamětníků. Vyučující na VŠ, SŠ i studenti učitelství získali cenný materiál i mnohé podněty pro vlastní výuku, ve které mohou studentům předat věrný obraz dané doby.

Ve druhém workshopu měli pracovníci ve vědě a výzkumu a vyučující SŠ možnost interaktivní a dialogickou formou vyjádřit své znalosti, postoje a názory ke kultuře německy mluvících zemí a získat nové návody a strategie, jak vybraná témata zábavnou formou prezentovat svým žákům.

Lektoři katedry germanistiky Marcus Wilhelm Bitterer, Elena Goldsteijn a Marco Winkler předvedli také praktickou ukázku vyučovací hodiny, kdy jsou studentům informace předány formou kvízu. V následné diskuzi rozebrali účastníci workshopu výhody a nevýhody této vyučovací metody a sdělili si navzájem své zkušenosti. Vyučující na VŠ i SŠ se shodli v názoru, že tato metoda je využitelná pro různé fáze vyučovací hodiny, např. motivační, fixační i diagnostickou, a vyjádřili přání účastnit se podobných workshopů k dalším vyučovacím metodám a tematickým celkům.

Workshopy na KGE v rámci projektu NEFLT (4. prosince 2013)

Projekt Síť vzdělavatelů učitelů cizích jazyků NEFLT
registrační číslo CZ.1.07/2.4.00/31.0074
je součástí IPRM Ústí nad Labem Centrum.

Tento projekt OP VK je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022