Srdečná gratulace profesoru Zdeňku Masaříkovi

23. března oslavil své 85. narozeniny nestor české germanistiky prof. PhDr. Zdeněk Masařík, DrSc. Jeho jméno, tak dobře známé v germanistických kruzích po celém světě, je spojeno nejen s brněnskou univerzitou, na níž vystudoval a působil po více než 50 let, ale i se Slezskou univerzitou v Opavě, kde pomáhal zakládat oddělení germanistiky na Institutu cizích jazyků, a s Ostravskou univerzitou, s níž zahájil spolupráci v polovině devadesátých let. Vedle výuky zde napomáhal s vědeckou orientací katedry i navazováním zahraničních kontaktů.

Ve svém výzkumu spojil profesor Masařík diachronní i synchronní pohled na jazyk: jeho monografie a studie, věnované výzkumu jazyka německých kanceláří na území Moravy patří stále k nejcitovanějším pracím české germanistiky. Nemenší ohlas našly jeho studie zaměřené na současný jazyk, zejména na částice a modalitu. Je málo vědců, kteří dokáží tak mistrně skloubit svou vědeckou dráhu s pedagogickou činností. Profesoru Masaříkovi se podařilo vychovat celou novou generaci českých germanistů a především získat následovníky pro tak obtížný obor, jakým je výzkum vývoje německého jazyka. Z jeho iniciativy vznikl v roce 1999 Svaz germanistů České republiky. Jako předseda, později jako čestný předseda Svazu, šířil vždy myšlenku spolupráce mezi jednotlivými germanistickými pracovišti. Právě v propojení výzkumu a výměně zkušeností viděl hlavní cestu dalšího rozvoje české germanistiky. Pro nás, české germanisty, je Profesor Masařík ale nejen vědcem, pedagogem, organizátorem, ale také otevřeným člověkem, který je svým zanícením pro obor, vitalitou a životním optimismem stále vzorem mladším kolegům a kolegyním. K jeho narozeninám mu celá germanistická obec přeje pevné zdraví a vše nejlepší do dalších let!

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022