Premiéra filmu „REIGEN“ na katedře germanistiky

Seminář KGE Německý film se pod vedením rakouského lektora Mag. Marcuse Bitterera, B.A. dočkal poprvé výstupu ve formě celovečerního studentského filmu. Tento ojedinělý projekt tak volně navázal na tradici divadelních inscenací, které se každoročně konají pod taktovkou doc. PhDr. Pavly Zajícové, PhD. Předlohou studentského filmu se stala divadelní hra Reigen (název se do češtiny překládá jako Rej nebo Kolo) rakouského dramatika Arthura Schnitzlera, předního představitele Vídeňské moderny.

Premiéra filmu REIGEN na katedře germanistiky
Copyright: Ostravská univerzita v Ostravě, foto: Mag. Marcus Bitterer, Petr Kiška, Mgr. Milan Pišl, Ph.D.
Premiéra filmu REIGEN na katedře germanistiky

Reigen. Deset osob, deset scén, deset milostných vztahů. Každá scéna je tvořena dialogem, tedy dvěma osobami, z nichž vždy jedna pokračuje do další scény a tak dále, až se kolo uzavře. Napříč společenskými vrstvami, proti konvencím. Tak se setkává prostitutka s vojákem, voják se služebnou, služebná s mladým pánem, mladý pán s manželkou, manželka s manželem, manžel s děvčetem, děvče s básníkem, básník s herečkou, herečka s hrabětem a nakonec hrabě s prostitutkou. Každá scéna vrcholí milostným aktem, který ale publiku zůstává utajen. Schnitzler v této nadčasové hře tematizoval nejedno společenské tabu. Není tak divu, že se hra ve své době nedočkala vlídného přijetí a naopak vyvolala několik skandálů, které vyústily až v zákaz uvádění.

V režii Marcuse Bitterera bylo toto dílo přizpůsobeno dnešní době. Tak se například z vojáka stal student nebo ze služebné sekretářka. Také prostory, ve kterých se natáčelo, vyžadovaly úpravy v postavách a scénářích. Téměř z minuty na minutu se herečka proměnila ve zpěvačku a klavír se zaměnil za gramofon.

Samotné premiéře filmu předcházelo několik měsíců pilné práce. Čas seminářů se jevil jako nedostatečný, a tak bylo nutné scházet se i v odpoledních a večerních hodinách. To nás však neodradilo a natáčení bylo vždy synonymem zábavného večera. Většina členů týmu byla pověřena hned několika úkoly. Tak nebylo výjimkou, že herec byl zároveň střihačem, kameramanem či se podílel na výběru hudby.

Ačkoliv to ve výsledném efektu téměř nebylo znát, obešla se realizace filmu bez profesionální techniky či vysokých rozpočtů. Jak režisér na slavnostní premiéře s nadsázkou dodal, rozpočet se díky nákladům na pivo zvýšil z původních 500,- Kč na cca dvojnásobek.

Premiéra studentského filmu proběhla dne 26. března 2013 v rámci česko-německého kulturního Festivalu Ostrau der Kulturpunkt 2013 v promítacím sále ostravského Minikina. Ten pod návalem diváků z řad studentů, ale i široké veřejnosti doslova praskal ve švech. Na rozdíl od své divadelní předlohy se film dočkal potlesku i uznání ze strany diváků. Na základě nadšených reakcí publika, byla hned na druhý den naplánována další premiéra a s promítáním tohoto filmu se počítá také pro studenty středních škol. Katedra germanistiky opět prokázala, že je dynamickým a kreativním pracovištěm a že se zde studenti mají možnost podílet na zajímavých projektech.

Text: Michaela Špakovská
Foto: Mag. Marcus Bitterer, Petr Kiška, Mgr. Milan Pišl, Ph.D.

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022