Slezská Odyssea: architektura a urbanismus průmyslových měst v polské části Slezska

Ve dnech mezi 28. října a 1. listopadu 2011 cestovali studenti dějin umění (a někteří z historie) se svými pedagogy po dnešní polské části Slezska. Program odborné exkurze vymyslel a  neúnavným – často i vtipným - výkladem doprovázel PhDr. Jiří Jung, Ph.D. Studenti se projevovali též; ostatně zápočet za tento výlet není zadarmo. Trasy pohybu se odehrávaly v trojúhelníku mezi Gliwicemi, Bytomí a Katowicemi, městy, která měla být díky společnému průmyslovému osudu spojena v jedno trojměstí. Proto se pozornost soustředila na historické industriální objekty, sídelní celky, na významné solitéry historizující i moderní architektury. Pozornosti neušly ani urbanistické vize, které se nikdy zcela nenaplnily. Nejdále na sever bylo dosaženo kdysi luxusního zámeckého sídla Świerklaniec, do jehož podoby se vtiskla podnikatelská reprezentace a touha žít jako ve Versailles. Luxus tohoto sídla však smetla druhá světová válka.

Vzhůru do Gliwic-OstropyGliwice-Ostropa,u dřevěného kostela sv. JiříNěmecké nacionalistické sídliště Wilcze Gardlo na okraji GliwicPlawniowice, zámekRadiovysílač GliwiceNowe GliwiceGliwice, evangelický kostelV dole Guido v GliwicíchGliwice, u kostela sv. HedwikyNa schodech kostela Chrystusa Króla v GliwicíchNa náměstí v ZabrzeNowy BytomPřed divadlem, BytomPřed kostelem Podwyższenia Krzyża Świętego, BytomPoutní Piekary SlaskieKatowice, před SejmemKatowice, heuristikaSkoro konečná - vzorové sídliště Giszowiec