Do soutěže pro začínající překladatele se hlaste právě teď

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Každoroční a již tradiční soutěž pro studenty Den s překladem je otevřená právě nyní. Soutěž dává příležitost všem studentům (nejen) jazyků, aby si mohli vyzkoušet svůj první překlad z cizího jazyka a nasbírat cenné zkušenosti. Přihlásit se mohou studenti vysokých i středních škol, jen pravidla se pro obě skupiny malinko liší.

Zatímco středoškoláci mají soutěžní texty předem dané a mohou se hlásit pouze prostřednictvím svého vyučujícího, vysokoškoláci se hlásí samostatně prostřednictvím přihlašovacího formuláře a soutěžní text si sami vybírají, a to buď literární (beletrii, poezii) nebo odborný či publicistický (tedy neliterární) text. Nezapomeňte si však pečlivě prozkoumat pravidla soutěže. Soutěží se v několika jazycích, překlad může být z angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, portugalštiny, italštiny, ruštiny, polštiny nebo latiny. Středoškolští studenti mají výběr trochu omezenější, ale i tak je nabídka soutěžních jazyků stále pestrá.

Zaslané překlady pak posoudí porota složená ze zkušených překladatelů a pedagogů Filozofické fakulty Ostravské univerzity, která je rovněž organizátorem celé soutěže. Hlavním přínosem soutěže jsou pak workshopy a překladatelské dílny, které jsou součástí soutěže a konají se každoročně na jednotlivých jazykových katedrách Filozofické fakulty. Konat by se měly po vyhlášení soutěže, jež je plánováno na 16. březen 2021. Organizátoři zatím pevně věří, že se budeme moci všichni setkat zde na Filozofické fakultě, pokud by však vládní opatření proti šíření nemoci Covid-19 přetrvávala, přeneslo by se vyhlášení do online podoby.

Své soutěžní překlady můžete zasílat až do konce ledna příštího roku, tedy do 31. ledna 2021.

Těšíme se na Vaše překlady a držíme palce!

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 11. 2020