Dny otevřených dveří 2020

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Pátek 24. 1. od 12 – 17 hodin a sobota 25. 1. od 9 – 12 hodin

Dveře Filozofické fakulty se uchazečům otevřou ve dnech 24. – 25. ledna 2020. Během dvou dnů budete moci nahlédnout do učeben, včetně moderně zrekonstruovaných tlumočnických laboratoří nebo velké posluchárny. Největší výhodou dnů otevřených dveří je však přímý kontakt s vyučujícími a studenty, kteří nejlépe dokáží odpovědět na řadu otázek.

Psychologie je v posledních letech jedním z nejžádanějších oborů na naší fakultě. Zájem o studium psychologie nejen u nás, ale i na dalších vysokých školách každoročně stoupá. Tím spíš je dobré využít Dnů otevřených dveří a navštívit jak katedru psychologie, tak další katedry, které mohou být vhodnou alternativou v případě, že byste u přijímacích zkoušek nebyli úspěšní. Výhodou je, že si můžete podat přihlášku na libovolný počet studijních programů.

Sociologie, filozofie, historie jsou další velmi žádané a vyhledávané obory na naší fakultě. Jsou vhodnou volbou pro všechny studenty, kteří se zajímají o společnost v minulosti i dnes, kteří rádi hledají souvislosti a nespokojí se s povrchním výkladem dějin, kultury a společnosti. Jednoduše řečeno, všechny tyto obory učí přemýšlet, pracovat s prameny, trénují a zdokonalují kritické myšlení a měkké dovednosti (tzv. soft skills).

Jazyky jsou důležitou dovedností, která otevírá dveře k mnoha profesím. Na naší fakultě lze studovat angličtinu, francouzštinu, němčinu, španělštinu, polštinu, ruštinu a latinu. V letošním roce se nám podařilo zmodernizovat část budov s tlumočnickými laboratořemi, které momentálně patří k nejlépe vybaveným v Evropě. Naše studenty tak v praxi nic nezaskočí a budou skvěle připraveni. Výuka jazyků je u nás už tradiční a mezi našimi absolventy jsou špičkoví tlumočníci a překladatelé, kteří své uplatnění nachází na ambasádách, ve strukturách Evropské unie, ve školství v tuzemsku i v zahraničí nebo se úspěšně věnují výuce jazyků, překladům a tlumočení na živnostenský list.

Český jazyk a literatura nebo Dějiny umění a kulturní dědictví jsou obory, které mají u nás své nezastupitelné místo a přitahují řadu uchazečů, kteří tíhnou k literatuře či umění obecně. Absolventi českého jazyka a literatury se nejčastěji uplatňují v médiích a ve školství, absolventi dějin umění pak pracují nejčastěji v kulturně vzdělávacích institucích, v Národním památkovém ústavu, muzeích a podobně.

Chcete se stát učitelem/kou na střední škole?

Pokud jste odpověděli ano, pak je studium na naší fakultě vhodnou volbou. Většinu nabízených oborů lze totiž studovat se „zaměřením na vzdělávání“, tento typ studia vás připraví pro navazující studium Mgr. - Učitelství pro SŠ. Po ukončení NMgr. získáváte aprobaci, s níž se můžete stát učitelem/kou na základní či střední škole. O kvalitní učitele je stále velký zájem a mnoho našich absolventů se uplatňuje právě ve školství.

Jednooborové nebo sdružené studium?

Většinu nabízených studijních programů lze studovat v kombinaci s dalším studijním programem, a to i napříč fakultami. Už při podání přihlášky se však musíte rozhodnout, který program bude pro vás ten hlavní – tedy maior a který vedlejší - minor. Z programu maior pak budete psát bakalářskou práci. Neznamená však, že tzv. sdružené (tedy dvouoborové) studium musí být nutně náročnější. Jednooborové studium je intenzivnější a studenti poměrně brzy získávají hluboké znalosti v rámci svého oboru. Nejdůležitější je vybrat si obor/y, k nímž tíhnete a víte, že vás budou bavit. Jedině tak pro vás bude studium zajímavé a přínosné, s vysokým předpokladem dobrého uplatnění. Inspirativní příběhy našich absolventů se můžete dočíst na nových webových stránkách humanitky.cz.

Jak sami vidíte, možností je mnoho a pokud jsme vám tímto článkem nasadili brouka do hlavy, přijďte. Není nic jednoduššího než se zeptat těch nejkompetentnějších – našich vyučujících a studentů.

Čtěte také: FAQ pro uchazečena co se nás nejčastěji ptáte

Zveřejněno / aktualizováno: 25. 11. 2020