Pozvánka na přednášku Románské jazyky a čeština ve světle paralelních korpusů

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Kruh moderních filologů

Vás srdečně zve na přednášku na téma

Románské jazyky a čeština ve světle paralelních korpusů

kterou prosloví

PhDr. Olga Nádvorníková, Ph.D.

Ústav románských studií
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Kdy?

• čtvrtek 27. dubna, 12:30 h.

Kde?

• Filozofická fakulta OU, budova E - Čsl. legií, místnost E204

Přednáška ukáže možnosti využití paralelního korpusu InterCorp v lingvistickém a translatologickém výzkumu a některé metodologické principy, jež je třeba při vytěžování tohoto typu korpusu brát v úvahu. InterCorp je volně dostupný počítačový nástroj, který umožňuje vyhledávání v originálních textech v 39 jazycích a v příslušných překladech zarovnaných na úrovni vět (www.korpus.cz/intercorp). Prezentace konkrétních kontrastivních výzkumů, které byly na tomto korpusu provedeny (např. kauzativní konstrukce, gerundia, interpunkce, uvozovací věty k přímé řeči aj.), je provedena na románských jazycích, zejm. na francouzštině, a částečně také na španělštině. Jako zdroj ukázek poslouží např. publikace Románské jazyky a čeština ve světle paralelních korpusů (Čermák - Nádvorníková 2015) a nejnovější Jazykové paralely (Čermáková - Chlumská - Malá 2016).

Kontakt:

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 11. 2022