Informace pro uchazeče/uchazečky v oboru Filozofie - státní rigorózní zkoušky na FF OU

1. Požadavky na rigorózní práci
    Rigorózní práce je původní odborný text v českém jazyce v rozsahu minimálně 80 normostran, který splňuje tematické zařazení do oboru Filozofie.

2. Části státní rigorózní zkoušky
    1. obhajoba rigorózní práce
    2. hlavní zkouška z filozofie
    3. vedlejší zkouška z filozofie

3. Okruhy a literatura k SRZ
    1. Obhajoba rigorózní práce bude zahájena krátkou (zhruba dvacetiminutovou) přednáškou kandidáta/tky, v níž představí problém, který ve své rigorózní práci řešil/a, v přiměřeném akademickém kontextu vysvětlí jeho relevanci a objasní jak použité metody, tak závěry, k nimž dospěl/a, jakož i základní argumenty na jejich podporu.
    2. Hlavní zkouška z filozofie bude zaměřena na témata související s problematikou rigorózní práce v širším metodologickém, systematickém a dějinném kontextu s cílem prověřit schopnosti hlubšího vhledu do témat, jež se pojí s hlavní řešenou tezí rigorózní práce.
    3. Obsahem vedlejší zkoušky z filozofie bude testování znalostí o základních filozofických problémech v jejich historické perspektivě i v rámci současné filozofické diskuse nad možnostmi jejich řešení.
    Smyslem obou zkoušek z filozofie je prokázat relevantní oborové znalosti převyšující standard požadavků k magisterské státní závěrečné zkoušce.

Tematické okruhy pro vedlejší zkoušku z filozofie oboru Filozofie
    1. Systematicko-filozofický okruh v historickém kontextu
      filozofická antropologie, filozofie jazyka, logika, noetika, etika, filozofie společnosti, politická filozofie, přírodní filozofie a kosmologie, filozofie dějin, ontologie a metafyzika, filozofie náboženství, estetika
    2. Okruh současné filozofie